Entelektüel Sohbetler II’nin Konuğu: Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk oldu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Balkan Kültür Evi’nde gerçekleştirdiği “Entelektüel Sohpetler” serisinin bu seferki konuğu Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk oldu. Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde dünyaya gelen ve çocuk yaşta ailesiyle Türkiye’ye göç etmiş olan Mustafa Öztürk son dönem milletvekilliği sırasında Bulgaristan ve Balkanlara yönelik çalışmaları ile dikkat çekti. Aynı zamanda Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı da olan Öztürk, Bal-Türk tarafından Balkan Kültür Evi’nde ağırlandı.

Balkanlar Bir Sevdadır, Gönül Bağımızın Olduğu Bir Coğrafyadır

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara ile Istrancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi ve Kocaeli Pomak Kültür Derneği Başkanı Şakir Süloğlu’nun da yer aldığı programda geçen dönem Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleri ile ilişkiler, Türkiye’nin Balkan Politikası ve bu politika içerisinde sivil toplum kuruluşlarının rolü hakkında karşılıklı fikir alışverişinde ve vak’alar üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Milletvekilliği döneminde Dostluk Grubu olarak Türkiye Bulgaristan ilişkileri konusunda yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi veren Bursa Milletvekili Öztürk, “Bulgaristan’ı veya diğer Balkan ülkelerini siyasi ziyaretler veya bir takım protokol içerikli programlarla tanımak mümkün değil. Sade bir vatandaş gibi halkın içine girmek gerekiyor. Ancak bu suretle sahanın nabzı hakkında gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Milletvekilliğim boyunca bunu yapmaya çalıştım. İnsanların dertlerini öğrenme fırsatı buldum. Gerek Bulgaristan’daki soydaşlarımız gerekse Türkiye’deki göçmen camiası için; var olan sorunları çözüme kavuşturmak gayesiyle çalıştım ve çok şükür önemli sonuçlar da aldık” dedi.

Sohpetin içerisinde katılımcılar ve STK temsilcileri de görüşlerini beyan edip fikir teatisinde bulunma fırsatı yakalamış oldular. Programa katılımlarından dolayı Bursa Milletvekili Öztürk’e teşekkür eden Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, “Bizler sizin çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Ve milletvekili olmasanız da bu davanın gönüllü neferi olmaya devam edeceğinize inanıyoruz” dedi.

image (13)


İçeriği Paylaş