Bulgaristan’daki Milletvekili seçimleri için Kocaeli’de 5 sandık

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

5 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak olan Bulgaristan milletvekilliği genel seçimlerine az bir zaman kala hazırlıklar da hızla devam ediyor. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin gayretleri ile Çifte vatandaşlığa sahip hemşehrilerimizden toplanan dilekçeler sayesinde beş ilçemizde seçim sandığı açılması kesinleşti.

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kocaeli Valiliği’nden Seçimlerle İlgili gerekli tedbirlerin alınmasını istedi

Bulgaristan Başkonsolusu Evgeni Genev’in Valilik makamına gönderdiği yazıda “5 Temmuz 2009 tarihinde düzenlenecek olan Bulgaristan Cumhuriyeti Parlamento seçimlerinde Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanabilmelerini teminen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının 4 Haziran 2009 tarihli ve 2009/PDGY/250687 sayı notasıyla izin verilmiştir.

Bulgaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin 22 Haziran 2009 tarihli ve PR-17-668 sayılı notasıyla oy sandıklarının açılması kararlaştırılan yerleri T.C. Dışişleri Bakanlığına bildirmiştir. Aynı nota ile oy sandıklarının açılacağı binaların temin edilmesi ve gerekli güvenlik tedbirlerinin sağlanması talep edilmiştir.

Buna göre Kocaeli’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanabilmeleri için aşağıdaki okullar belirlenmiştir.

1) Kroman Çelik İlköğretim Okulu Adres: Arapçeşme Mah. Bağdat Cad. No:1044/3 Sokak Gebze,

2) Şekerpınar Hanife Soykan İlköğretim Okulu Adres: Şekerpınar Beldesi Cumhuriyet Mah. Göçmen Konutları Çayırova,

3) Körfez Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Adres: Esentepe Mah. Körfez

4) Derince Hürriyet Lisesi Adres: Yenikent Mah. 41900 Derince,

5) Namık Kemal Lisesi Adres: Mehmet Ali Paşa Mah. Kavaklar Cad. No: 59 İzmit

4 Temmuz tarihinde saat 18:00’dan sonra seçim komisyonu oy sandığının bulunduğu yeri mühürleyecektir ve dolayısıyla bahsedilen yer 5 Temmuz saat 06:00’ya kadar güvenlik altında kalmalıdır.

5 Temmuz seçim günü oy sandıklarının açılacağı bina önünde ve çevresinde saat 06:00’dan 20:00’a kadar gerekli güvenlik ve trafik tedbirlerinin alınmasını talep ediyoruz.” denildi.

Konsolos Kocaeli’deki okulları tek tek gezdi

Konsolos Daniel Hristov, seçim sandıklarının görevlileri ve Bal-Türk heyetinin nezaretinde Çayırova’dan başlayarak Gebze, Körfez, Derince ve son olarak da İzmit Namık Kemal Lisesi’nde inceleme yaptı ve mekânların seçimlere uygun olup olmadığını kontrol etti.

İzmit’e gelişinde öncelikle Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezine nezaket ziyaretinde bulundu. Hristov’un dernek genel merkezine gelişinde kendisini ve yanındaki heyeti Bal-Türk Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu ve dernek idari işler koordinatörü Arif Deliormanlı karşıladı.

Namık Kemal Lisesini ziyaret

Heyet Mehmet Ali Paşa’da bulunan Namık Kemal Lisesini yerinde gördü; Konsolos Hristov ve sandık heyeti tarafından zemin kattaki bir sınıf sandık kurulması için tercih edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporium’da Türk Kahvesi

Okulun gezilmesinden sonra Konsolos Daniel Hristov, Sandık heyeti ve Bal-Türk Genel Başkan vekili Çolakoğlu hep birlikte Sporium’a geçtiler. Heyeti orada Bal-Türk Genel Başkanı Bülent Karagöz, Başkan yardımcısı Halit Meriç dernek üyeleri birlikte karşıladı.

Yapılan hoş sohbetler sırasında seçimlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi yolunda yapılacak ortak çalışmalar ele alındı. Sohbet sırasında Konsolosun Türk Kahvesini tercih etmesi dikkatten kaçmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçimler dışında Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin Balkanlara yönelik proje ve faaliyetleri de konuşulurken, Konsolos Hristov, Bal-Türk’ün Büyükşehir Belediyesi ve on iki ilçeye kardeş şehir projesine elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

 

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.