Emine Erdoğan ve Egemen Bağış’tan Batı Trakya ziyareti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

unanistan Batı Trakya’da düzenlenen etkinliklere katılmak üzere T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, T.C. Devlet Bakanı ve Başmüzarkereci Egemen Bağış ve  AK Parti Edirne milletvekili adayı Mehmet Müezzinoğlu 22 Mayıs Pazar günü Gümülcine’yi (Komotini) özel bir ziyaret düzemlediler.

Emine Erdoğan ve beraberindekiler, Tuzcuköy’de düzenlenen Kuran-ı Kerimi güzel okuma yarışmasını izlediler.
T.C. Devlet Bakanı Bağış, etkinlikte yaptığı konuşmada, kendisinin de 17 yıl Türkiye’nin dışında yaşadığını ve bu nedenle Türkiye’nin dışında Türk olmanın zorluğunun bilincinde olduğunu belirterek, ”Türkiye’de Türk olmak, Türkiye’de Türkçülük yapmak kolaydır. Ama şu da bir gerçektir ki, Türk nerede doğarsa doğsun, Türktür ve Türk olarak kalacaktır. Aynı şekilde bir Rum da nerede doğarsa doğsun Rumdur ve Rum olarak kalacaktır” dedi.


Yunanistan ve Türkiye Başbakanları Yorgo Papandreou ile Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkelerindeki direnç odaklarına rağmen, tüm vatandaşların huzuru ve yarınları için muazzam bir çaba ortaya koyduğunu ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

“Geçen Pazar günü İstanbul’da Rum vatandaşlarla birlikte idik. Allah nasip etti ki, bugün de burada birlikteyiz. Gerçek şu ki Türkiye’de Rum vatandaşlarımızın ve gerekse sizlerin esenliği için el ele vermiş çalışan iki başbakan var. Başbakan Erdoğan ile Başbakan Papandreu, iki ülkedeki kardeşlerimizin huzur içerisinde vatandaşları oldukları ülkelerin saygın insanları olmaları için, yoğun bir çaba içerisindeler. Sevgili kardeşlerim, şunu bilmenizi isterim ki, Batı Trakya yalnız değil. Batı Trakya garip değil. Aslında biz sizlere belki de Türkiye’nin bir noktasından daha yakınız. Mesafe olarak da gönül olarak da.”

Türk Bakan, Batı Trakya’da Türk Azınlığın AB vatandaşları olarak hem Yunanistan’a hem de Avrupa’ya katkı yaptığını, bunun da Türkiye’nin AB yolunun önünü açtığını ifade ederek, “Bunun için sizlere şükran duyuyoruz, teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Bizim sizlerden en büyük beklentimiz birbirinizi sevmeniz, birbirinize bağlı olmanız. Birbirinize güç vermenizdir. Farklı fikir ve yaklaşımlar olabilir. Ama şunu bilin ki birlikten güç doğar. Toplu vurdukça yürekleriniz onu top dindiremez” diye konuştu.

Emine Erdoğan da eşi Başbakan Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, Türkiye’nin ısrarlı takipleri ve Yunanistan ile geliştirilen iyi dostluk ilişkilerinin, bölgeye de yansıdığını gözlemlediğini belirtti.
Türk Başbakan Erdoğan ile birlikte Atina’yı ziyaret ettikleri 2004 yılından bu yana hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da birçok olumlu gelişme olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “Şunu bilmenizi isterim, biz Türkiye’de sizlerin acılarını, sizlerin sıkıntılarını aynı zamanda sevincinizi, mutluluğunuzu en az sizler kadar yüreğimizde hissediyoruz. İnanın, siz ne kadar mutlu olursanız, ne kadar huzurlu olursanız bizler de o kadar mutlu ve huzurlu oluruz” dedi.

Emine Erdoğan şöyle devam etti:
“Sevgili kardeşlerim, geleneklerinizi kültürünüzü, özellikle de ana dilinizi muhafaza etmenizi sizlerden rica ediyorum. Bunun yanında Yunancayı öğrenmeyi de ihmal etmeyiniz. Bizi biz yapan değerleri çocuklarınıza en iyi şekilde anlatmanın mücadelesi içerisinde olmanızı istiyorum. Tarihi değerlerine bağlı, kimliğine ve kültürüne sahip çıkan bir topluluk her zaman ayakta kalacak, her zaman güçlü olacaktır. Bizleri gönüllerinizde misafir ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.”

Aslen Batı Trakyalı olan AK Parti Edirne milletvekili adayı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Gümülcine’ye gelen Devlet Bakanı Bağış ve Emine Erdoğan, yarışma sonunda finale kalan öğrencilere hediyelerini verdikten sonra, beraberindeki heyetle birlikte merhum Dr. Sadık Ahmet’in torunları Sadıkhan ile Mehmet Han’ın sünnet mevlidine katılmak üzere Sirkeli köyüne gittiler.

Sirkeli’de sevgi gösterileriyle karşılanan Bağış ve Emine Erdoğan, mevlidin ardından Sadıkhan ile Mehmethan’ı ziyaret ederek, ailesiyle birlikte yemek yedi.

Batı Trakya ziyaretinde kendilerine Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş ile Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ın refakat ettiği Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nun onurlarına verdiği yemeğin ardından akşam saatlerinde Yunanistan’dan ayrıldı.

Azınlıkça


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.