Dr. Bayram Çolakoğlu, SBF Grubuna Bulgaristan’daki Evlad-ı Fatihan’ı Anlattı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

İstanbul Siyasal Mezunları Kocaeli Grubu Nisan Ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının bu ay ki konuğu Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve aynı zamanda İstanbul SBF mezunu olan Dr. Bayram Çolakoğlu oldu.

Sekapark Mevlevi Evinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Grubun Dönem Başkanı Mücahit Bıyıkoğlu “Sanki aradan asırlar geçmiş gibi ata topraklarından hızlı bir kopuş yaşandı; oradaki soydaşlarımızla göç edenler dışında bağlantı koptu oysa oradaki soydaşlarımız halihazırda Türkçe konuşuyorlar ve bizim ortak kültürümüzü yaşatıyorlar. Onları unutmamak gerekiyor. Dayanışmayı artırmak gerekiyor.” şeklinde konuştu. Bıyıkoğlu,  Siyasal Grubu olarak 18 – 22 Mayıs tarihleri arasında Bulgaristan’a gezi yapmayı planladıklarını da belirtti.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu “Bulgaristan’daki Evlad-ı Fatihan” konulu bir sunum yaptı. İlgiyle takip edilen toplantıda konuşan Dr. Çolakoğlu, Bulgaristan’da yaşananları tarih süreç içinde anekdotlarla ve fotoğraflarla aktardı. Çolakoğlu, “Balkan Türkleri mübadeleler haricinde de büyük göçlere zorlandı. Osmanlıdan sonra Türk halkı ismini ve dini değiştirmeleri için ciddi baskılara maruz kaldı, buna rağmen insanımız kimliğini korumak için çok önemli mücadeleler verdi.  Son dönemlerde ise diyalog süreci gelişti, karşı halklar ve yöneticiler birbirini anlamaya başladı, elbette bu da her iki tarafın yararına oluyor” dedi. Göç etmenin zorluklarından da bahseden Çolakoğlu “Göçten sonra insanımız, tüm kazanımlarını Bulgaristan’da bırakarak, yeniden, sıfırdan bir hayata başladı, ama ata yadigarı topraklarını asla unutmadı” şeklinde konuştu.

Programa Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Siyasal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıfbank Adapazarı Şubesi Müdürü Ahmet Şahin, Kent Konut A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Bayram Karakuş, İzaydaş Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kaya, İSU Müfettişleri Ahmet Özden ve Hacı Ali Eren, Vergi Denetmeni Murat Uslu, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Talip Akpınar, Mali Müşavirler Süleyman Kızılkaya ve Hamit Akbulut, T Bank Portföy Yöneticisi Selami Eren, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem çalışanı R. Gürer Gerçek ve birçok davetli katıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.