Dostların Buluşması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova ziyaretini gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı  İbrahim Karaosmanoğlu, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile Prevalats’ta  yemekte buluştu.

Kosova ile Türkiye arasında kardeşlik ilişkilerinin  pekiştirilmesini amaçlayan ziyaret çerçevesinde gerçekleşen buluşmada, karşılıklı ziyaretlerin, ilişkilerin daha ileriye taşınmasına katkı sağladığı belirtildi.

Makedonya’dan Kosova’ya geçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanları ve Meclis üyelerinden oluşan heyete başkanlık eden  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı açıklamada, buraların  ata yadigarı olduğu, tarihi ve kültürel bağların  bulunduğu , kardeşlerinin yaşadığı şehirler olduğunu anımsattı.  Coğrafi güzellikleriyle bilinen ve tarihi mirasımızın mevcut olduğuna işarete den Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Karaosmanoğlu, “buraları gelip görmek ve buradaki kardeşlerimizle güzel ilişkilerde olmak arzusundayız. Tabi bu kardeşlik bağlarımızı her geçen gün  geliştiriyoruz. Gerek siyasi gerek ekonomik gerek ticari  alanlarında görüşmelerimiz oluyor. Bu bölgelerden gerek Makedonya tarafından gerek Kosova tarafından Türkiye’de yaşayan çok kardeşlerimiz var . Onların burada yakınları var. Onlarla tanışmak, paylaşmak, ticari, siyasi  gibi değişik konuları görüşmek için buralardayız. Çok faydalı , çok yararlı geçiyor “ şeklinde konuştu.  Kosova’nın en yüksek dağlarının hemen hemen  başında,yaylalarında olduklarını belirten  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  Başkanı İbrahim karaosmanoğlu, “çok memnunuz bu ziyaretimizden. Gittiğimiz yerlerde de çok güzel karşılanıyoruz. Sayın bakanımızla burada  bir arada bulunmaktan memnunuz” ifadesini kullandı.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da yaptığı açıklamada, aynı memnuniyeti duydklarını ifade etti.  “Gerçekten Kosova ve Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkiler bizi mutlu ediyor. Bu vesile ile de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  ile bünyesinde bulunan diğer belediyelerle, Prizren belediyesi ve Priştine belediyesi ile ileride kurulacak ilişkiler bizim için çok önemli. Geçenlerde Prizren Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi arasımnda da iyi niyet anlaşnması imzalandı. İşte bunları çeşitli çalışma alanlarına yayarsak o dostluk daha güçlü olacaktır ve burada yaşayan tüm topluluklar, Arnavutlar olsun, Türkler olsun, Boşnaklar olsun birlik içinde Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir” dedi.  Bakan Yağcılar, “biz  bu ziyaretlerden ve işbirliğinden  çok memnunuz” diye belirtti.

Buluşmada, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyd Ustaibo ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prizren Şube Başkanı Levent Buş da hazır bulundu. /kosovaport/

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.