Balkanlarda Kardeşliğin Senfonisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Trt’nin organize ettiği Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, bölgenin sevilen sanatçıları Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da “Kardeşlik Senfonisi” adıyla konser verdi.

Başkent Saraybosna’daki Zetra Spor Salonu’nda gerçekleşen konsere, Trt Genel Müdürü İbrahim Şahin, Bosna Hersek Televizyonu Genel Müdürü Muhammed Bakareviç, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile Saraybosna’da yaşayan Türkler ve çok sayıda Bosnalı katıldı.

Konserde, ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun yanı sıra, Sırbistan’dan Jelyko Yoksimoviç, Yunanistan’dan George Dalaras, Bulgaristan’dan Türk asılı Yıldız İbrahimova, Romanya’dan Vlad Mirita, Arnavutluk’tan Saimir Braho, Kosova’dan Rona Nishliu, Makedonya’dan Elena Petrevska, Karadağ’dan Nina Jijiç, Macaristan’dan Zseda, Hırvatistan’dan Tonçi Hulyiç ile Madre Badessa ve Bosna Hersek’ten Halid Beşliç sahne aldı.

Bütün sanatçıların Saraybosna Senfoni Orkestrası eşliğinde kendi dillerinde şarkılar seslendirdiği konsere, Sezen Aksu ile Yunan sanatçı George Dalaras’ın düeti damga vurdu. Orkestra şefliğini Oğuzhan Balcı’nın yaptığı konserde, Boşnak sanatçı Halid Beşliç ve diğer sanatçılar da büyük alkış aldı.

Güney Doğu Avrupa Kamu Yayıncıları Birliği’ne üye ülkelerin tamamının sanatçılarının yer aldığı konser, 12 ülkede canlı olarak yayınlandı.

Trt Genel Müdürü İbrahim Şahin, konserin ardından yaptığı açıklamada,

“Kardeşlik Senfonisi” konseri ile kardeşlik mesajının her yere ulaştığını umduğunu söyledi. Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümü olmasına rağmen savaşı hatırlatmak istemediklerini belirten Şahin, “Balkan Savaşları’ndan Balkan barışına diye bir temayla yola çıktık. Bugün 12 Balkan ülkesinden 12 ünlü sanatçı ile konser gerçekleştirdik. Çok güzel ve keyifli bir konser oldu, mutluyuz” diye konuştu.

Balkanlar bölgesinin önemli bir bölge olduğunu vurgulayan Şahin, Bosna Hersek’in özellikle önemli bir ülke olduğunu, Türkiye’de Balkan kültürüne dair bir çok yemek, kavram ve kelime bulunduğu gibi Bosna Hersek’te de Türkler’in kendilerini evinde gibi hissettiğini söyledi.

Konserin amacının barışı işlemek olduğu vurgulayan Şahin, “Kardeşlik, dostluk ve bu gibi kavramları işledik. Bir katkımız olduysa kendimizi bahtiyar sayacağız” dedi./AA-Saraybosna/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.