DOST Partisi yöneticileri, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemilev Kırımoğlu ile görüştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Üyelerinin çoğunun Türklerden oluşan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Yardımcıları Hüseyin Hafızov ve Prof. Dr. Mariyana Georgieva, dünyaca tanınan muhalif ve Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemilev Kırımoğlu ile görüştüler.

Lütfi Mestan, Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı olduğu yönündeki kesin görüşünü paylaştı. Ebeveynleriyle birlikte Kırım’dan kovularak, Özbekistan’a sürgün edildiği sırada daha bir buçuk yaşında bebekken Sovyetler Birliğinin düşmanları listesine dahil edilen Kırımoğlu da aynı görüşe sahip. Kırım Tatarlarının lideri, bozkırlarda ve Yakutistan’da bulunan Sovyet kamplarında 15 yıl insanlık dışı koşullarda yaşadı. Çok kez mahkum edildi, hatta öldüğü duyuruldu. 1989 yılında ailesiyle birlikte Kırım’a dönen Kırımoğlu, o zamandan beri Kırım Tatarların dava adamı olarak bilinir. Daima Avrupa’nın ortak değerleri ve yerli hakların kendi kaderini tayin hakkı uğruna mücadele etti.

22 Nisan’da Rusya Kırımoğlu’nun 2019 yılına kadar Kırım’a dönüşünü ve Rusya’ya girişini yasakladı. En son bir ay önce tekrar vatanına gitmeyi deneyen Kırımoğlu, Ukrayna ile Ruslar tarafından ilhak edilen Kırım yarımadası arasındaki yeni oluşturulan sınırı geçmeye çalışırken bir polis kordonu tarafından engellendi.

Şimdi Kırımoğlu, Kiev şehrinde yaşıyor. Yeni seçilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Kırım Konuları Bakanlığı oluşturacağını duyurdu ve Mustafa Cemilev Kırımoğlu bu bakanlığın başına geçebilir. 3 Temmuz 2016 tarihinde Kırımoğlu, demokrasiye ve Ukrayna’daki Kırım Tatarları’nın hakları ve sivil özgürlüklerinin tanınmasına katkıdan dolayı Polonya tarafından Dayanışma Ödülü ile onurlandırıldı.

Görüşmenin sonunda Mestan, konuğuna Trakya hazinesine ait altın maskenin bir kopyasını armağan etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş