Bulgaristan seçimlerinde adaylar belli oldu

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Kasım ayı başlında yapılacak olan seçimlerde DOST partisi Tsaçeva’yı desteklerken HÖH Partisi ise Oreşarski’yi desteklediğini açıkladı

Bulgaristan’da 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde  ülkenin iki önemli türk kökenli partisinden HÖH ve DOST adaylarını açıkladı.  

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında DOST Yürütme Konseyi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin adayı Tsetska Tsaçeva’yı destekleme kararı aldığını açıkladı.

GERB lideri Boyko Borisov ile ya da Cumhurbaşkanı adayı Tsetska Tsaçeva ile her hangi bir anlaşma yapmadıklarını belirten Mestan, “Bizden istenmeyen ve gerekirse de reddedilen desteğimizi GERB partisinin adayına veriyoruz” dedi. DOST partisinin her hangi bir sol görüşlü adayı kesinlikle desteklemediğinin altını çizen Mestan, partinin destek konusunda GERB ve Reformcu Blok Koalisyonu adayları Tsaçeva ve Trayko Traykov arasında bir seçim yaptığını ifade etti.

HÖH ADAYI OREŞARSKİ

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH Merkez Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada partinin Cumhurbaşkanı adayı Plamen Oreşarski’yi desteklediğini bildirdi.

Karadayı, “Geçen hafta yaptığımız bir toplantıda Cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirdik ve dün Merkez Yürütme Konseyi ile Meclis Grubumuzla yaptığımız ortak toplantıda HÖH Merkez Konseyi’ne önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 4 numaralı Cumhurbaşkanı adayı Plamen Oreşarski ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Danail Papazov’u desteklemesini önermeye karar verdik. Merkez Konseyi de bu önerimizi oybirliğiyle kabul etti” diye açıkladı.

Eski Başbakan Plamen Oreşarski, son anda bir Girişim Komitesi tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildi.

Bulgaristan’da 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olanlar:

Gen. Rumen Radev (BSP)
Tsetska Tsaçeva (GERB ve DOST)
Plamen Oreşarski (HÖH)
Trayço Traykov (Reformcu blok)

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş