Doğum Gününde Lütvi Mestan ile Daha Demokratik Günlere

Bal-Türk'ten Haberler Duyurular
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketinin yaptığı son genel kurulda Genel Başkanlık Koltuğuna oturan sn Lütvi Mestan, her geçen gün Bulgaristan Türklerinin gönlüne taht kurmaya devam ediyor. Özellikle Hak ve Özgürlükler Hareketinin bugün Lütfü Mestan’a her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Siyasi yükselişini sürdüren Lütvi Mestan’ın partiye kazandırdığı ivme Türkiye’de bulunan Balkan Derneklerinin de dikkatini çekmektedir.

Sn. Mestan’ın Türkiye –Rusya arasındaki son dönemdeki ilişkilere dönük yaptığı açıklamalar da, kendisinin siyaseten yıpranmasından çok siyasi başarısının devamı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü aslında Rusya- AB ve Rusya –NATO arasında özellikle Ukrayna krizi sonrasında gerilen ilişkileri de doğru okumak gereklidir. Yine, NATO sınırı olarak değerlendirilen Türkiye sınırına ilişkin yaşanan gerginlik de Rusya-NATO arasındaki kriz şeklinde algılanmalıdır.

Sn Mestan NATO ve AB üyesi olan Bulgaristan siyasetini doğru okumuştur. Bulgaristan da    Rusya- AB ve Rusya –NATO arasındaki bu süreçte, müttefik olduğu NATO ve üyesi olduğu AB  yanında yer alarak Batıya ve gelişime dönük yüzünü ortaya koymuştur. Bulgaristan özellikle AB üyeliği sonrası ekonomik ve siyasal güçlenmesini sürdürmektedir. Bulgaristan’ın bunca olumlu farkındalığa ve kazanımlara rağmen, yüzünü Rusya’ya tekrar dönmeyeceği de anlaşılmaktadır. Yine Bulgaristan siyasetinin vazgeçilmez unsuru olan Hak ve Özgürlükler Hareketi de; başta Sn Mestan  olmak üzere bu süreçteki siyasi duruşu ile takdirleri üzerinde toplamaktadır. Ayrıca gerek AB ve gerekse NATO nun vizyonu doğrultusunda siyasi söylemler üreten Mestan’ın duruşu Balkan Dernekleri tarafından da olumlu karşılanmaktadır.

Sn. Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Mestan’ı bu siyasi zekası, onurlu duruşu ve siyasi yükselişi  sebebiyle tebrik ediyoruz. Sn Mestan’ın Hak ve Özgürlükler Hareketi liderliği de Bulgaristan ve Balkan Türkleri için büyük şans ve mutluluk sebebidir. Sn Mestan’ın bu vesile ile doğum gününü kutluyor, yükselişine vesile olması dileğiyle, sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

Balkan Türkleri

Kültür ve Dayanışma Derneği


İçeriği Paylaş