Bulgaristan Devleti, Köstendil’deki Fatih Sultan Mehmet Camii’nin tamiri için kaynak sağladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yapılan kabine toplantısında Bulgaristan’da kilise ve manastırların onarımı ve inşaatının tamamlanması için ek olarak 3 513 552 leva ve Köstendil şehrindeki Fatih Sultan Mehmet Camii’nin acil olarak tamir edilmesi için 140 088 leva tahsis edilmesi kararı alındı. Başbakan Boyko Borisov, “Etnik hoşgörü her zaman bizim kararlarımızı yönlendiren bir şey olmuştur ve Rablerini ve dinlerini seven insanlar başkalarının da dini inançlarına saygı duyarlar. Çünkü inançlı olmanın nasıl bir şey olduğunu anlar ve bilirler” diye kaydetti.

Kabine toplantısında hazır bulunan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, hem tarihi öneme sahip camilere hem de geleceğin cami görevlilerinin yetiştirildiği okullara sağlanan yardımlardan dolayı hükümete şükranlarını sundu. Başmüftü, “Bu kadroların Bulgaristan’da yetiştirilmesi, vatan sevgisiyle yetiştirilmesi, gelecekte bu ülkede çalışacaklarını ve ona hizmet edeceklerini bilmeleri bizim için son derece önemli” diye belirtti ve şunları ekledi: “İnsanların dini, siyasi ve bencil amaçlarla kullanmaya çalıştığı bir zamanda bu tür girişimlere engel olmamız çok önemli”.

Toplantıda geçen yılın sonunda hükümetin tahsis ettiği 712 450 leva kaynakla Razgrad şehrindeki tarihi Makbul İbrahim Paşa Camii’nin restorasyonuna başlandığı kaydedildi.

Dr. Hacı, “Camilerin restorasyonu ve korunması Bulgaristan halkının hoşgörülü tavrına katkıda bulunuyor. Biz Bulgaristan’da hep bir arada yaşadık. Başbakanlık konutunda bugün hepimizin bir arada olması, birbirimize karşı iyi tavrımız olduğunu daha da iyi gösteriyor. Babalarımız ve büyükbabalarımızın başlattığı bu hoşgörüyü devam ettirmek bizim görevimiz” dedi.

Başbakan Borisov, “Tapınak, cami, okul, halk kültürevlerine mali kaynak aktarımının sadece halkın iyiliği için olduğuna inanıyorum. Bunu yapmayanlar hem kiliselerin hem de camilerin harap olmasına seyirci kalmışlardır” dedi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş