Devlet Hatay’da 60 yıl önce Bulgaristan göçmenlerine verdiği arsaları geri istedi

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

HATAY – Hatay’ın Erzin ilçesinde, devlet 60 yıl önce Bulgaristan göçmenine verdiği arsayı tekrar istedi.
İlçeye bağlı Hürriyet Mahallesi’nde oturan 113 kişi evlerine gelen resmi tebligatı görünce şaşırdı. Arsaların bir kısmı 60 yıl önce devlet tarafından vatandaşlara ücretsiz verildi, bir kısmı ise belediye tarafından tüm resmi prosedürleri yerine getirerek satıldı. Tapu Müdürlüğü tarafından tapuları da verilen vatandaş, şimdi devlet tarafından üzerine ev yaptıkları arsaların istenmesinin şokunu yaşıyor. Maliye, mal sahiplerini, tapuların iptali için mahkemeye verdi.

Kendisine de arsasının tapu iptali için tebligat geldiğini söyleyen Mahalle Muhtarı Kadir Kürtül, ‘’Ben ve benim gibi onlarca insana (113 kişi ve 88 parsel) tapularımızın iptali için Erzin Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tapu iptal davası açmıştır. Dava açma gerekçesi olarak bu arsaların evveliyatının mera olması ileri sürülmektedir. Mahalle muhtarı olduğum için vatandaşlar her gün kapımı çalıyorlar. Muhtar bizim bu işler ne olacak diyorlar. Vatandaşlar çok tedirgin, yetkililerden bir an önce bu sıkıntımıza bir çare bulmasını istiyoruz.’’ dedi.

Arsaların mera vasfını kaybettiği için 19 04 1955 tarihinde Erzin belediyesi adına tapulanmış ve 1985 yılında kesin imar planına tabi tutulmuş olduğunu kaydeden Mahalle Muhtarı Kürtül, ‘’Bu arsalar üzerine zamanla belediye lojmanları, sağlık ocağı, jandarma karakolu, spor tesisleri ve orman dairesi ve lojmanları yapıldı. Kalan yerlerde gecekonducular tarafından talan edilmemesi için 1580 sayılı belediye kanunu ve 775 sayılı gecekondu hükümlerine dayanarak gecekondu önleme bölgesi olarak bırakıldı. Daha sonra bu arsalar belediye tarafından Erzin’de evi olmayan 64 dar gelirli vatandaşa satıldı. Şimdi de tekrar tapuların iptali için dava açıldı ne yapacağımızı şaşırdık.’’ diye konuştu.
“Bizler bu yerleri işgal edip gecekondu yapmadık.” diyerek, Mal Müdürlüğü yetkililerine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Halil Uçak isimli vatandaş ise ev yaptığı arsayı Erzin Belediyesi’nden yasal yollardan satın aldığını belirtti.

CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.