Davutoğlu’nun adaylığı Bulgar medyasında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesi Bulgaristan basınında geniş yer buldu.

Bulgaristan’ın  saygın medya kuruluşları da Davutoğlu’nun adaylığının onay olacağından kimsenin şüphesi olmadığını, Türkiye’nin başkanlık sistemine doğru giden yolun açıldığını bildirdi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu(BNR) Davutoğlu’nun adaylığı ile ilgili haberinde, Türkiye’de Anayasa değişikliğinin yapılacağının kesinleştiğini savundu. Konuyla ilgili yorum yapan Bulgaristan’ın eski Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov, Türkiye’yi tanıyan herkesin Davutoğlu’nun adaylığını sürpriz olarak görmediğini söyledi.
Mladenov, Anayasa değiştikliğini isteyen yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu alandaki girişimleri açısından Davutoğlu’nun  seçimini “beklenen bir hamle” olarak yorumladı.
Mladenov, aynı zamanda Davutoğlu’nun dışişleri bakanı olarak son yıllarda sahip olduğu geniş akademik çapı, iletişim kurma yetkinliği, açıklığı ve yorulmaz çalışkanlığı ile dünya çapında Türkiye’nin itibarını yükselttiğini belirtti.
Bulgaristan’ın Devlet Haber Ajansı BTA’nın bülteninde, Davutoğlu’nun seçimi ile ilgili haberin ek yorumunda ”yeni başbakanın Erdoğan’a göre daha sınırlı bir yetkiye sahip olacağını” savundu.
Ahmet Davutoğlu’nun Arap Baharı kapsamında Suriye, Mısır gibi ülkelerle ilgili politikasını anımsatan haberde, Başbakan olarak Davutoğlu’nun bir yandan Suriye ve Irak’taki bunalımlar konusunda, diğer yandan İsrail ile kriz içinde olan ilişkiler konusunda önemli kararlar almak zorunda olacağını belirtti.
Yorumda ayrıca, Davutoğlu’nun toplumda yapıcı bir politikacı olarak tanındığına ve sevildiğine vurgu yaptı.
Ulusal çapta yayın yapan haber ağırlıklı Darik Radyo, Erdoğan’ın varisi olarak gösterilen Davutoğlu’nun 27 Ağustos’taki seçimde başbakan olacağından kimsenin şüphenin olmadığını açıkladı.
Bulgaristan’ın en büyük özel televizyon kanalı olan bTV, uluslararası haberlerinin ilk anonsu olarak, “Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin yeni başbakanı olacak” dedi. Davutoğlu’nun adaylığının  AK Parti’nin kapalı oturumunda kararlaştırıldığını belirten bTV, başbakan seçilmesi ile Türkiye’nin tarihinde yeni bir dönem açacağını vurguladı.
Ülkenin en çok okunan, internet üzerinden yayın yapan popular haber ajansı BGNES ise, Davutoğlu’nun seçiminin Türkiye’de iktidar partisinin içinde huzur vereceğini yazdı. Ajans, Davutoğlu’nun parti içindeki eski ve yeni nesil politikacıların arasında uyum sağlayacağını, aynı zamanda da Erdoğan’ın yakın ve güvenilir danışmanı olarak partinin siyasetini sürdüreceğini vurguladı.

Ajans BG


İçeriği Paylaş