DANS Başkanı Pisançev: ”Toplumsal ayrışmaya izin vermemeliyiz”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Devlet Milli Güvenlik Kurumu (DANS) Başkanı Vladimir Pisançev, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünü ziyaret etti. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Pisançev’i makamında kabul etti.

Görüşmede geçici olarak Yüksek İslam Şura Başkanı görevinde bulunan Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet ve Başmüftülük Sekreteri Ahmet Ahmedov hazır bulundular.

DANS Başkanı, “Toplumsal ayrışma olup Müslümanlar ve Hıristiyanlar diye ayırım yapılmasına izin vermemeliyiz. Müslümanlarla Hıristiyanları din, etnik mensubiyet ve sosyal statüsüne göre karşı karşıya getirmekle sorunlar çözülmeyecek” dedi.

Başmüftü Dr.Mustafa Hacı, “Bu yönde aramızda çelişki yok ve Müslümanlarla Hıristiyanların karşı karşıya gelmelerine izin vermememiz gerektiği kanaatindeyiz. Fransa’da Şarli Ebdo mizah dergisine karşı düzenlenen kanlı terör eylemini kınıyoruz, çünkü sorunların çözümü için bu şekilde yaklaşılmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye belirtti.

Başmüftünün ifadelerine göre bizler hala Sözde İslam Devleti terör örgütüne katılan her hangi bir Bulgaristan vatandaşı olmasına izin vermediğimiz için gurur duymalıyız. Fakat bunun bizi rahatlatması yerine tam aksine bunun olmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması konusunda motive etmelidir.

Vladimir Pisançev, “Bulgaristan’da muhteşem bir hoşgörü ve huzurlu bir arada yaşama modeli var. Bu etnik model bizim zenginliğimizdir. Bu modeli koruma sorumluluğu bize düşüyor” diye kaydetti.

Pisançev’in ifadesine göre dini ve kutsal değerler söz konusu olunca bazı sınırlar gözetilmelidir.

Başmüftü ve DANS Başkanı mevcut durumu analize ettiler ve durumla ilgili makamların aktif işbirliği içerisinde çalışmalarının daha etkili olacağı görüşünde hemfikir oldular.


İçeriği Paylaş