Cumhurbaşkanı Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonunu İstanbul’da kabul etti

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 36 ilde 9 Federasyon ve 143 dernekten oluşan Türkiye’nin Balkanlar nezdinde en büyük sivil toplum kuruluşu Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu ve beraberindeki heyeti Tarabya Köşkü’nde kabul etti.

Tüm soydaşlarımızın Mübarek Ramazan ayını kutlayan Gül, Balkan ülkelerine ve soydaşlara büyük önem verdiklerini belirtti. Soydaşların Türkiye Cumhuriyeti için önemine dikkat çeken Gül, dinlerine, dillerine, bayraklarına ve atalarına olan bağlılıkları sayesinde Türkiye’nin bölgede varlığını yüz yıllardır sürdürdüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, büyük acılar çeken soydaşlara Türkiye’nin çok şey borçlu olduklarını da hatırlatarak, başkan Gençoğlu nezdinde tüm bu davada hakkın rahmetine kavuşan şehitleri şükranla yad etti.

Yeni yüzyılda sivil toplum örgütlerine büyük işler düştüğünü belirten Gül, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonunun çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilgi ve yakınlığı nedeniyle tüm soydaşlar adına teşekkür eden Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyon Başkanı Turhan Gençoğlu, her daim devletin ve milletin menfaatlerini ön planda tutarak çalıştıklarını belirterek, “Hemen her dönemde hükümetlerimize yardımcı olmaya özen göstermiş, zamanla bir araya gelerek aynı çatı altında toplanıp, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde amaçları doğrultusunda birleşerek 36 ilde 9 Federasyon ve 143 dernekten oluşan toplulukların bir araya gelmesiyle ülkemizde Balkanlar nezdinde en büyük Sivil Toplum Örgütü konumundayız” dedi.

Gurur duydukları, şanlı tarihimizin, üç kıta üzerindeki muhteşem imparatorluğu, zamanla, önce duraklama ve daha sonra da gerileme dönemine girdiğini de hatırlatan Gençoğlu, bunun sonucunda yaşanan göçler birlikte milyonlarca soydaşın doğup büyüdükleri topraklardan, evlerinden ve geride bıraktıkları yakınlarından uzaklarda yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldığını söyledi. Özellikle son yıllarda yapılan çalışma ve desteklerle soydaşların birçok sorununun çözüldüğünü ifade eden Gençoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü ; “Ancak gerek parçalanmış aileler yüzünden devam eden göç ve gerekse ilgili ülkelerin tutumu dolayısı ile hala çözümlenmeyen sorunlarımız vardır. Bunlar içinde en önemlisi olarak, bazı Balkan ülkeleri ile ülkemiz arasında Sosyal Güvenlik anlaşması yapılamaması yüzünden soydaşlarımızın Göç ettikleri ülkelerdeki çalışma süreleri ülkemize transfer edilemeyerek buradaki çalışma süreleri birleştirilememektedir. Bazı Balkan ülkelerinde Müslüman topluluklar kendi müftülerini seçme hakkına sahip olmalarına rağmen bazı ülkelerde hükümetler tarafından direk olarak atanmakta ve seçilmiş olanların göreve gelmeleri çeşitli nedenlerle engellenmektedir. Oradaki soydaşlarımızın varlıklarını devam ettirilebilmeleri ve başka ülkelere göçlerini durdurabilmemiz Türk müteşebbisleri oralarda yatırıma teşvik edilmelidir.”

Yaklaşık 1 saat son derece sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyon Başkanı Turhan Gençoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e soydaşların eğitim, sosyal güvenlik, vize, diploma denlik, oturma izni, çalışma izni, sağlık hizmetleri, kültürel etkinlikler, vakıf malları, diyanet işleri gibi birçok önemli sorunu içeren dosya sundu.

Genel Başkan Turhan Gençoğlu beraberindeki heyet şu isimlerden oluştu. Av. Zihni Çalışkan, Zülkef Yeşilbahçe, Süleyman Pehlivanoğlu, Prof. Dr. Emin Balkan, Mesut Başkır, Doç. Dr. Yüksel Özkan, Ayhan Bölükbaşı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.