Çorlu’da “Bulgaristan Müslümanları” toplantısı düzenlenecek

Haberler
İçeriği Paylaş

Çorlu Müftüsü Adem Gülmek, dinin sınırı olmadığını belirterek, sınır dışında yaşayan Müslümanlar’ın inançlarını diledikleri gibi rahat ve olması gereken gibi yaşayabilmeleri için bir takım çalışmalar başlattıklarını bildirdi.

Gülmek, AA muhbirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da yaşayan Müslümanlar’a yönelik bir takım projelerinin olduğunu söyledi.

Bulgaristan’da yaşayan Müslüman halkın daha rahat ibadet edebilmesi ve dini gerekliliklerini yerine getirebilmesi için Çorlu Müftülüğü olarak çalışmaları başlattıklarını ifade eden Gülmek, “Bulgaristan’da yaşayan müslüman Türklerine ve çift vatandaş olan müslüman kardeşlerimizin daha rahat ibadet edebilmeleri ve dini gerekliliklerini yerine getirebilmeleri için Çorlu Müftülüğü olarak bir takım çalışmalar başlattık” dedi.

Bulgaristan’daki müslüman vatandaşların dini hayatlarıyla ilgili ve bu kapsamdaki sorunlarını çözebilmek adına bir toplantı organize ettiklerini dile getiren Gülmek, Çorlu’da yapacakları toplantı ile bir ilke imza atacaklarını da belirterek, “Çorlu Ticaret ve sanayi odası’nın toplantı salonunda yarın saat 17.00’de, ‘Bulgaristan Müslümanları‘ isimli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda, Bulgaristan’da görevli din adamları, Çorlu bölgesinde faaliyet gösteren göçmen dernekleri, sivil toplum örgütleri ve bizler katılacağız. Toplantının teması ise, Bulgaristan’da yaşayan müslüman halkın sorunlarını ele alarak mutlak bir çözüme kavuşturmak olacak” ifadelerini kullandı.

Sınır dışında yaşayan Müslümanlar’ın da dinlerini istediklerini gibi yaşayabilmeleri için ellerinden gelen her şeyi yapmak için kolları sıvayarak yola koyulduklarını belirten Gülmek, öncelikle Bulgaristan Müslümanlarıyla başladıkları çalışmaları daha sonra Yunanistan ve diğer ülkelere de yaymak için projeler hazırlama aşamasında olduklarını ifade etti.

Gülmek, yapılacak olan ”Bulgaristan Müslümanlar’ı” isimli toplantının geleneksel hale getirileceğini söyleyerek şunları kaydetti;

“Dinin sınırı olmaz. Sınır dışında yaşayan müslüman kardeşlerimizin dinlerini diledikleri gibi rahat ve olması gereken gibi yaşayabilmeleri için bir takım çalışmalar başlattık. Bu kapsamda, Çorlu’da düzenlenecek olan toplantı bu işin stratını verecek. Bundan sonra geleneksel hale getirilecek bu toplantılar her yıl bölgemizde yapılacak. Bu projeler, Yunanistan başta olmak üzere diğer dünya ülkelerinde yaşayan müslüman kardeşlerimize yönelik devam edecek.

Toplantı sonrası, Bulgaristan’a bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz ve burada 4-6 yaş gurubu müslüman çocuklara okul öncesi dini manevi eğitimlerin yanı sıra, Kuran-ı Kerim okuma kursu ve benzeri bazı kurslarımızı da başlatacağız.”

Kaynak : AA


İçeriği Paylaş