BGF’nin 14. Olağan Genel Kurulu Yapıldı: Başkan Yüksel Özkan

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’un (BGF) 14. Olağan Genel Kurulu Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bal-Türk, Bursa ve İzmir Bal-Göç tarafından kurulan Federasyona daha sonra Yalova Bal-Göç ve Kartal Balkanlılar Derneği dahil olmuştu. Beş ilden gelen delegelerin yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, siyasi parti temsilcileri ve milletvekili aday adaylarının yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda divan başkanlığını camianın duayen ismi Zülkef Yeşilbahçe yaptı.

image (12)

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği de on delege ile genel kurul seçimlerine katıldı.

Bal-Türk Yönetiminden Örnek Davranış

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ayla Bozkurt, Genel Sekreter Şükrü Ar, Genel Sekreter Yardımcısı Ragıp Çavuş, genel merkez yönetim kurulu üyesi Sevcan Günzit, Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Çayırova Şube Başkanı Ekrem Şen ve diğer federasyon delegeleri İlyas Kurtuldu ile Minaz Karakuz’un katıldığı genel kurulda teamüller değişti.

Teamül olarak 15 kişilik Federasyon Yönetim Kurulunda, federasyon üyesi beş derneğin başkan ve yönetim kurulu üyelerinden üç kişi temsil ediliyordu. Bal-Türk tek liste halinde gidilen seçimde Bal-Türk Genel Merkez yönetiminden Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu dahil hiç bir isim vermedi, bunun yerine diğer federasyon delegelerine Bal-Türk’ü temsil etme fırsatı sağladı. Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve federasyon delegeleri İlyas Kurtuldu ve Minaz Karakuz Federasyon yönetimine girmiş oldu.

Konu hakkında görüşünü aktaran Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, “iki dönemdir federasyon yönetimindeyim. Bu kadar yeter. Üstelik Bal-Türk’ün Genel Başkanlığını yürütmek başlı başına büyük bir çaba ve zaman ayırmayı gerektiriyor. Bizim federasyonda dernek genel başkan ve yardımcılarının yer alması gibi bir gelenek oluşmuş. Hatta bir dernek başkanı aynı zamanda en üst çatı Konfederasyonda da görev alıyor. Bu durum kişinin işine odaklanması ve görevlerini ifasını zorlaştıran bir durumdur diye düşünüyorum. Biz bu tavrımızla yeni bir geleneğin de önünü açmış oluyoruz. Dernek, federasyon ve konfederasyon yönetimlerinde hep aynı isimlerin değil de farklı farklı isimlerin yer almasının önünü açmış oluyoruz. Dolayısıyla daha çok kişinin yönetimlerde yer almasını sağlamış oluyoruz. Federasyon yönetimine verdiğimiz üç kişinin birisi şube başkanı diğer ikisi sadece delege; bu konuda federasyon delegelerimizle yaptığımız istişarelerde böyle bir karara vardık; bunun hayırlı olması temennimizdir” dedi.

Doç. Dr. Yüksel Özkan Başkanlığında Yeni Yönetim Oluştu

Mevcut Başkan Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın tekrar aday olduğu genel kurulda oluşan yeni yönetim listesi ilk yönetim kurulu toplantısını yaptı. Bu toplantıda yeni yönetimdeki görev dağılımı da belirlendi. Bal-Türk delegelerinden İsmail Yılmaz Kültür İşlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olurken, Minaz Karakuz da Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

1. Doç. Dr. Yüksel Özkan (Genel Başkan)

2. Fahriye Ersoy

3. Lütfi Özgür

4. İsmail Yılmaz

5. Olcay Özgön

6. Hüsamettin Çınar

7. Minaz Karakuz

8. Nedret Gülen

9. İlyas Kurtuldu

10. Fikret Poyrazoğlu

11. Erkan Çetinbaş

12. İhsan Şentürk

13. Nedret Pelitçi

14. Abdurrahim Nursoy

15. Kader Özlem

 

Denetim Kurulu Üyeleri

1. Nursin Çetiner

2. Sabri Çağlar

3. Emin Ardalı

4. Necmi Soylu

5. İbrahim Çil

Disiplin Kurulu Üyeleri

1. Süleyman Aydın

2. İsmail Vatansever

3. Günay Uzun,

4. Erdinç Bakkal

5. Şevki Kurtuluş

 

Bal-Türk’ün Konfederasyon Delegeleri

1. Dr. Bayram Çolakoğlu

2. Ziya Baykara

3. Ayla Bozkurt

4. Sevcan Günzit


İçeriği Paylaş