Atina’da ‘Pontus soykırımı’ çatlağı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Atina'da  'Pontus soykırımı' çatlağı

Yunanistan Eğitim Bakanı’nın Türklerin Pontuslara soykırım uygulamadığı yönündeki ifadesi Atina’yı karıştırdı

 

Yunanistan’da Eğitim Bakanı Nikos Filis’in Türkler Pontuslu Rumlara soykırım yapmadı şeklindeki sözleri, Yeni Demokrasi (ND), PASOK, hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) ve Pontos dernekleri tarafından tepki ile karşılandı.

Pontus dernekleri üyesi gençlerin yerel Karadeniz kıyafetlerle katıldığı eylemde kemençe ve davul eşliğinde parçalar seslendirildi.

Tüm Pontuslular Federasyonu tarafından organize edilen gösteri Atina’daki Türkiye karşıtlarını bir araya getirdi. Türkiye karşıtları Atatürk’ü soykırım yapmakla suçladı.


Tüm Pontuslular Fenerasyonu, Başbakan Aleksis Çipras’tan Türkiye ziyareti öncesi “Pontus soykırımı yoktur” diyen Bakan Filis’in açıklamalarına cevap vermesini istedi.

Filis, Yunan Parlamentosu’nun 1994’te ‘soykırım’ olarak tanıdığı Pontus Rumlarına yönelik eylemleri ‘etnik temizlik’ olarak nitelemesi Atina’yı ayağa kaldırdı. Filis katıldığı televizyon programında “O dönemde çok sayıda tarihçi ve uzmanlar görüştüm. Pontus Rumlarına ‘soykırım’ yapılmadı. ‘Etnik temizlik’ ile ‘soykırım’ farklı şeyler. Bu, Jön Türklerin vahşetinden çeken Pontus Rumlarının acısını ve dökülen kanı tanımadığımız anlamına gelmez. Bu başka bir şey. Bilimsel anlamda soykırım başka bir şey” dedi.

“TÜRKLERİN ELİNE KOZ VERİYOR”

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi lideri Makis Voridis ise, Başbakan Aleksis Çipras’tan derhal Filis’in görevine son vermesini istedi. Voridis, Filis’in sözlerinin Türk tarafının eline koz verdiğini ve Yunan dış politikasını yıprattığını öne sürdü.

Yunan Parlamentosu, 1994’te Pontus, 1996 yılında Ermeni ve 1998 yılında ise Küçük Asya Helenizmi soykırımlarını tanımıştı. Pontus Rumlarına soykırım yapıldığına ilişkin iddialar, 1914-1923 yıllarını içeriyor ve 368 bin Pontus Rum’unun soykırıma tabi tutulduğunu öne sürüyor.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş