Burgaz Başkonsolosluğu’ndan öğrencilere askerlik duyurusu

Haberler
İçeriği Paylaş

GÖREV BÖLGEMİZDE ÖĞRENİM GÖREN VE ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ OLAN ÖĞRENCİLERE DUYURU

1. Resmi Gazetede 03 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6318 sayılı Kanun ile 1111 sayılı Askerlik Kanununun bazı maddelerinde yapılan değişiklikler çerçevesinde, yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin askerlik erteleme işlemleri değişikliğe uğramıştır.
2. Bu kapsamda öğrenimleri devam eden öğrencilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek kaydıyla azami eğitim sonuna kadar, mezun olamayanların ise 29 yaş sonuna kadar ertelenebilecektir. (Azami eğitim süreleri; hazırlık sınıfı hariç, 2 yıllıklar için 4 yıl, 3 yıllıklar için 5 yıl, 4 yıllıklar için 7 yıl, 5 ve üzeri için 9 yıldır)

3. Başkonsolosluğumuzda özel öğrenci dosyası bulunan öğrencilerden 2011/2012 eğitim yılına ait öğrenim belgelerini (“uvereniye”) ibraz edenlerin askerlik ertelemeleri 31.10.2012 tarihinde sona ermektedir.
4. Yasada yapılan yeni değişikliklere göre, 2012/2013 eğitim yılına ait öğrenim belgelerine (“uvereniye”) istinaden yapılacak erteleme işlemlerinde “Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ve Taahhütname” düzenlenmesi ve şahsen imzalanması gerekmektedir.
5. 2012-2013 eğitim yılına ait öğrenci belgelerinin içeriğinde bulunması gereken bilgiler:
-Adı Soyadı
(Bulgaristan vatandaşlığı bulunanlar, öğrenci belgesine bulgar ismiyle birlikte Türk ismini de yazdırabilir. Sadece Bulgar ismiyle ibraz edilen öğrenci belgesine isim denklik belgesi eklenmesi zorunludur.)
-Okula ilk kayıt tarihi (Gün/Ay/Yıl)
-Öğrenim gördüğü sınıf (örneğin; “hazırlık sınıfı, 1.Sınıf, 2.sınıf” şeklinde)
-Fakülte numarası
-Eğitim dönemi (örneğin; “2012-2013 eğitim yılı” şeklinde)
-Eğitim gördüğü bölüm
-Mühür ve İmza
6. Öğrenci belgeleri Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığından onaylı ve Türkçeye çevirisi ile birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen teslim edilecek. Öğrenci belgelerinde karalama, kalem değişikliği, silinti, kazıntı ve üzerinde oynama bulunması halinde kabul edilmeyecektir.

 

T. C. Burgaz Başkonsolosluğu

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.