Burgas’daki Tuna Alüminyum şirketi müdürü İsmail Balıkçı: Alüminyuma olan ilginin beş yılda artacağına inanıyorum

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İsmail Balıkçı, 1987 İstanbul doğumlu. Liseyi Türkiye’de, üniversiteyi ise Plovdiv’de bitirmiş. Şu anda Burgas şehrindeki Tuna Alüminyum firmasının Bulgaristan ana distribütürlüğünü yapıyor.  Alüminyum doğrama Bulgaristan’da yeterince rağbet görmeyen bir materyal, ancak gelecek yıllarda geniş bir pazar oluşturacağa benziyor. Balıkçı , beş yıla kadar alüminyum profil kullanan insan sayısının şimdikinden çok daha fazla olacağını söyledi. Şirket Genel Müdürü İsmail Bey ile alüminyum sektörü hakkında konuştuk.

Tuna Alüminyum’un yatırımları ve neden Burgas’ı seçtiğinizi anlatabilir misiniz?

Ana fabrikamız Çorlu’da bulunuyor. Global krize rağmen 2009 yılından beri Bulgaristan pazarına mal sunuyoruz. Ben 2011 yılında genel müdür oldum. Genel distribütörlüğün buraya açılış sebeplerinden ilki şu: Bulgaristan pazarına inanmamız, sürekli kendini geliştiren bir ülke ve Avrupa’ya açılan bir kapı. Bulgaristan’ı tüm Avrupa ülkelerine açılım için gelecekte bir üs olarak düşünüyoruz. İkinci sebebi  ise, Burgas şehrinin Türkiye’ye lojistik olarak yakın olması ve Burgas’taki alım-satımın diğer kıyı şehirlere kıyasla daha aktif olması.

Yüksek tahsilinizi Plovdiv’de bitirmişsiniz. Hangi bölümü bitirdiniz?

Türkiye’de Kartal  Anadolu imam hatip lisesini bitirince, hedefim yurt dışında okumaktı. Okumak istediğim bölüm mühendislikti. Başka milletlerin kültürünü tanımak ve yabancı dil öğrenmeye çok meraklıydım. İngiltere’de de okuyabilirdim, fakat Bulgaristan’dan bir tanıdığım bana burasını önerdi, eğitimin kaliteli olduğundan bahsetti. Kısmet burasıymış. Makine mühendisliği bölümünü bitirdim.

Bu sektörü tercih etme nedeniniz nedir?

Aileden gelen bir meslek. Babamın alüminyumla ilgili 20 yıllık bir mazisi var. Kendimi bildim bileli bu işin içindeyim diyebilirim. Okulların tatil olduğu yaz aylarında işletmede babamın yanında çalışırdım. 11 yaşımdan beri yaz aylarını boş geçirmedim. Firmanın vesilesiyle de buradaki firmanın yöneticisi oldum. Tuna Alüminyum ailesine teşekkür ederim.

Yaşınız şu andaki sorumluluk için oldukça genç. Türkiye’deki ana firma nasıl bu göreve getirdi sizi?

Kendimin yeterli eğitimi aldığıma ve daha iyisini başabileceğime inanıyorum. 11 yaşımdan beri bu sektörün içindeyim. Tabi bir işletmeyi yönetmek çok daha farklı bir yetenek istiyor. Bu kabiliyete sahip olduğuma inanıyorum. Ana firmadaki yöneticiler de beni uzun süredir tanıyorlar. Bulgarca da bildiğimden beni uygun görmüşler. Bana teklif ettiklerinde benim için çok iyi bir tecrübe ve birikim olacağını düşündüğüm için kabul ettim.

İlk başta ne gibi zorluklar çektiniz. Şu anda pazardaki durumunuz nedir?

Alüminyum üretiminden ticari hayata geçiş biraz sancılı oldu. Bir işletmenin yönetimini üstlenmek ve sahip olduğum ürünlerin pazarlamasını yapmak ve satışını takip etmek ilk başta beni zorladı. Lakin “Allah, kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez” düsturu bana çok yardımcı oldu. İlk geldiğimde firmadaki düzeni oturtmaya özen gösterdik. Firmanın adını pazarda duyurmak ve Tuna Alüminyum kalitesini ön plana çıkarmak için reklam çalışmalarına giriştik. Firmanın iç işleyişini düzene koyduk. Her birimin kendi görevini yapmasını ve kendi görevini kusursuza yakın yapmasını telkin ettim. Çalışma arkadaşlarıma, onların çalışma verimlerini arttırmaları için her türlü imkanı sağladık. Pazardaki fiyat kontrollerine eğildik. Ürünlerimizin ve pazardaki ürünlerin çeşitliliğinin fizibilitesini yaptık .Bu iyileştirmelerin ardından yüzde 80 oranında başarımız arttı. Buna doğru orantılı olarak gelirimiz de arttı. Bunların sonucunda şu anda pazardaki yerimiz iyi diyebilirim. Bu uğraşmalarımızda ayrıca gayretlerinden dolayı çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Şu anda kendi sektörünüzde durum nedir?

Bulgaristan pazarı bu sektör için ümit verici bir pazar. Alüminyum profil, pazarda istenen yeri bulamamıştır. Umut ediyorum ki, ileriki yıllarda pazarda hak ettiğimiz yeri buluruz. 5 yıla kadar alüminyum profil kullanan insan sayısının şimdikinden çok daha fazla olacağını ümit ediyorum. Sunduğumuz ürün yelpazemiz de her geçen yıl zenginleşiyor.

Yurt dışına ürün satıyor musunuz?

Şu anda tüm mallarımız Çorlu’daki ana fabrikamızdan yurt dışına başta Almanya, Belçika ve İsrail gibi bir çok ülkeye ihraç ediyoruz. Bulgaristan pazarına mal sunuyoruz. Bulgaristan’dan yurt dışına şatışlarımız henüz başlamadı.

2013 yılı için hedefleriniz nelerdir?

2013 yılında ürün çeşitliliğimizi arttıracağız. Şu anda 6 çeşit sistemin profillerini ve ayrıca yardımcı profiller ve müşterilerimize özel profiller sunuyoruz. Bunlar iki çeşit plise sineklik sistemi, cam balkon sistemi, sürme sistem, panjur sistemi ve pencere-kapı sistemidir. Bu yıl bunlara ek olarak duşa kabin sistemi, korkuluk sistemi ve mobilya sistemlerini de pazara sunacağız. Ürünlerimiz 9 çeşide çıkacak, yakın zamanda da pvc profil ürünlerimizi pazara sunmuş olacağız. Veliko Tırnovo’da bir bayilik açma planımız var. Tonaj olarak da belli bir artış bekliyorum.

Genç bir işletmeci olarak Bulgaristan’daki gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Gençlere ve akranlarıma tavsiyelerim şunlar: “Her insan sevdiği ve başarılı olabileceğine inandığı mesleğe yönelmeli. Bu yönelmenin ardından ulaşmak istediği son noktaya kadar kendilerinin gördüğü eğitim dışında yan kaynaklarla da beslenmeli ve kendini geliştirmelidir. Her insana “Ne olmak istiyorsunuz?” sorusu sorulur. Bu soruya cevap verirken gerçekçi düşünüp bu doğrultuda ulaşmak istediğiniz hedefe karar verip karar verdiğiniz yoldan şaşmadan, hedefinizi basamaklara bölüp tek tek geçmeli ve her fırsatı değerlendirmeli her fert. Ben 10 yaşımdan beri bir firmayı yönetmeyi hayal ediyordum ve çok şükür Allah’a hayalim gerçek oldu. Ticarette önemli olan aslında para kazanmak veya zengin olmak değildir. Önemli olan “insanların güvenini kazanıp onlara gerçek kaliteyi sunmaktır”. Aslında ticaret ‘belli bir bedel kaşlığında yardımlaşma ve paylaşımdır’. Başarı için kendi nacizane temel prensibim ise “Hayal et, inan ve çalış”dır. Bunları kendine prensip edenin ticari hayatta başarılı olacağına inanıyorum. Şu sözlerin de çok yardımını gördüm: “Aklını kalbine kılavuz, kalbini aklına yol et. Başarı o zaman senindir.” Gençlerimize bir de üniversite okumalarını tavsiye ederim. Üniversitede edinilen bilgiler iş hayatında insana çok yardımcı oluyor. İşini bilerek yapmak insana çok ayrı bir özgüven veriyor. İlhan Şenol, Burgas

http://zaman.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.