Bulgaristan’dan Türkiye’ye destek

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Türkiye’nin büyük ve iyi eğitimli bir orduya sahip, güçlü bir devlet olduğunu belirterek, her türlü terörizme karşı mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Mitov, NATO’dan irade desteği talep eden Türkiye’nin teröre karşılık verebilecek büyük bir potansiyeli bulunduğunu belirtti. Mitov, NATO müttefiklerinin ortaklaşa hareket etmelerini öngören Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 5. maddesi gereği Bulgaristan’ın da Türkiye’ye destek vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Bulgaristan’ın coğrafi anlamda kriz noktaları olan Ukrayna ve DAEŞ’in arasında bulunduğunu anımsatan Mitov, ülkesinin NATO üyeliğinden ileri gelen tüm sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğunu anımsattı.

“Her türlü terörizme karşı mücadelesinde Türkiye’nin yanındayız” diyen Mitov, komşu ülke Türkiye’nin NATO’dan yardım değil, sadece siyasi destek talep ettiğini vurguladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı, “Komşu Türkiye’ye verilecek destek DAEŞ üzerindeki baskı artırılabilecek. Yabancılar ve özellikle genç insanların bu örgüte katılımını sınırlandırabilecek. 14-15 yaşlarındaki çocukların DAEŞ gibi örgütlere kazandırılmasını engellemek zorundayız” ifadesini kullandı.

– Estonyalı AP milletvekilinden destek

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Estonyalı milletvekilli Urmas Paet de NATO’nun Türkiye’yi DAEŞ’e karşı ciddi bir şekilde desteklemesi ve savunması gerektiğini söyledi.

Estonyalı milletvekilli Paet, “Terör saldırıları Türkiye’ye de ulaştı. Dolayısıyla terör NATO’ya bulaştı. Estonya dahil olmak üzere tüm NATO ülkeleri Türkiye’yi DAEŞ’e karşı desteklemeli ve savunmalıdır. Dış tehdit varsa NATO, müttefiklerine güvenilir şekilde yardım etmelidir” dedi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş