Bulgaristan’dan Türk Kültür ve Sanatını Öğrenmeye Geldiler

Balkanlardan Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Şumnu, Varna, Burgaz ve Cuma şehirlerinde yaşayan Türk asıllı 7 öğretmen ve 18 öğrenci, Balıkesir’de Türk kültürü, tarihi ve sanatını öğreniyor.

Şumnu Kültür Evi Derneği ve Balıkesir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonla Balıkesir’e gelen 7 öğretmen ve 8-17 yaş arası 18 öğrenci, çeşitli etkinliklerle Türk kültürünü yerinde öğreniyor. İki haftasüreceği belirtilen programda Bulgaristanlı öğrencilere Belediye Konservatuvarı personeli tarafından yöre türküleri, Belediye Halk Oyunları ekibi tarafından Balıkesir yöresine ait halk oyunu figürleri ve BALMEK (Balıkesir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu) hocaları tarafından da ebru, çini, folklorik bebek (kitre) yapımıgibi el sanatları öğretiliyor. Misafir heyetin hem Türk kültürü ve sanatı hakkında bilgi sahibi olmaları, hem de eğlenceli vakitgeçirmeleri sağlanıyor.

Konuk öğretmen ve öğrenci heyetinin bu kurs ve eğitimlerde öğrendiklerini sergileyecekleri bir program düzenlenerek vatandaşlarla paylaşılacağı bildirildi. Belediye hizmet binasındaki serginin 13 Temmuz tarihinde yapılması planlanıyor. Bulgaristanlı misafirler Türk kültürünü, tarih ve sanatını yakından tanımanın heyecanını yaşadıklarını, bundan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Haber fx


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.