Bulgaristan’dan Turgut Özal açıklaması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Turgut Özal Bulgaristan’da mı zehirlendi?

Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarının açılmasının kararlaştırıldığı bugünlerde Bulgaristan medyası Turgut Özal’ın zehirlenme iddialarını araştırdı. Özal’ın Bulgaristan Büyükelçiliği’nde içtiği limonatadan zehirlenmiş olabileceği iddialarını değerlendiren 24 Chasa (24 Saat) gazetesi, bu olayın Sofya ile ilişkilendirilmesinin anlamsız olduğunu vurguladı.

Turgut Özal’ın kabrinin açılması kararının ardından, “Sofya yönetimi ile ilgili iftiraların yeniden gündeme getirildiğini” yazan gazete, Turgut Özal’ın iddia edildiği gibi Bulgar Büyükelçiliği’nde limonata içmişse, bunun Türk garsonlar tarafından servis edilen bir Türk limonatası olduğunu aktardı.

Gazetenin Dışişleri Bakanlığı arşivlerinde yaptığı incelemeye göre 1993 yılının Nisan ayında, Bulgaristan’ın Türkiye’de yalnız kağıt üzerinde büyükelçisi vardı. Büyükelçi Petır Vodenski, 1992 yılının ekim ayında, Filip Dimitrov hükümetinin kararıyla Sofya’ya dönmüştü. Nisan ayında, Turgut Özal vefat ettiği zaman da, Bulgaristan’ın Türkiye Büyükelçisinin Donço Peev olduğu ve bu görevde geçici olarak bulunduğu, Türk-Bulgar ilişkilerinde bir efsane olan Peev’in, bu sorunun çözülmesi için yardımcı olabileceği, ancak Peev’in artık hayatta olmadığı belirtildi.

O dönemde Bulgaristan’ın Türkiye’deki büyükelçiliğinde çalışan bir görevlinin, kokteyller için yiyecek, içecek ve personelin Türk firmalarına sipariş edildiğini kesinlikle hatırladığını aktaran gazete, Turgut Özal’ın limonata içmişse, onun Türk limonatası olduğunu ve bunu ona Türk garson tarafından servis edildiğini aktardığını ifade etti.

Haberde, Bulgaristan İstihbaratı’nda uzun zaman görev yapmış birinin şu ifadelerine de yer verildi: “90’lı yılların başında, Turgut Özal, Bulgar makamları ile mükemmel ilişkiler içindeydi. Cumhurbaşkanı Jelü Jelev ile birkaç kez görüşmüştü. Özal’ın ölümünde “Bulgar izi” aramak tamamen saçmalıktır. Eğer açık sözlü olmak gerekirse, o dönemlerde Bulgar istihbaratında ne bunu herhangi bir sebeple yapacak olan vardı ne de yapacak kişi vardır.”

Özal’ın gerçek düşmanlarının kendi ülkesinde var olduğu savunulan haberde, yaptığı reformlarla birçok kişinin düşmanlığını kazanmış olabileceği ifade edildi.

Sofya (Cihan)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.