Bulgaristan’dan işadamlarına 3 yıla kadar vize

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Dimitar Hadliev, iş adamlarına bir yıldan 3 yıla kadar vize verdiklerini söyledi.

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Dimitar Hadliev, Shumen Belediye Başkanı Krasimir Kostov, İstanbul Bulgaristan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na bağlı Ticari-Ekonomik İlişkiler Departmanı yöneticisi Ognian İvanov, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) ziyaret etti. BTSO Başkan Yardımcısı Ali Hazır tarafından karşılanan heyet ile ikili ticari görüşmeler yapıldı. Görüşmeler öncesinde konuşan Ali Hazır, “Bulgaristan, Türkiye ve Bursa için çok önemli bir ülkedir. Bulgaristan’ın AB’de olmasını önemsiyoruz, Bulgaristan’daki değişimi rahatlıkla görebiliyoruz. Bölge açısından gelişmiş bir Bulgaristan her zaman Türkiye’nin aleyhinedir. Ticari ilişkilerimizi daha üst noktalara getirmemiz mümkün, fakat bir iş adamı yatırım yaptığı ülkeye rahat gidip gelebilmeli. Diğer ülkelere baktığımız zaman Batum ve Gürcistan vize rahatlığı sayesinde gelişiyor. Burgaz ve Varna, Türkiye için çok yakın turizm bölgeleri. Rahatça gidilip gelinebildiği takdirde turizm ve yatırım imkanları daha da gelişebilir. Bursa’da konsolosluk olması bizim için büyük avantaj. Dünya ticaretinin yüzde 70’i sınır komşusu olan ülkeler arasında gerçekleştiriliyor. Bizim de Bulgaristan’da yapacak çok işimiz var” diye konuştu.
Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Dimitar Hadliev ise, ” Ticari faaliyetler için gelen iş adamlarını bekletmiyoruz, fakat AB üyesi olduğumuz için vize konusunda bazı kurallara bağlıyız. Vize almak isteyen iş adamlarına 1 yıldan 3 yıla kadar vize veriyoruz. Çifte vatandaş olan soydaşlarımızın ailelerine ise anında vize verebiliyoruz” diye konuştu.

http://www.bursahakimiyet.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.