BULGARİSTAN’DAKİ TÜRKÇE EĞİTİMİNE KATKI

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Bulgar-Türk Kadınları Dostluk Derneği (BUDKAD) işbirliğiyle Sofya Şehir Kütüphanesi’ne kitap bağışında bulundu.

BUDKAD’ın girişimiyle düzenlenen kampanya sonucu, kütüphanenin Türkçe Okuma Salonu, çağdaş Türk yazarlarının son romanlarının yanı sıra Türkiye’de yayımlanan eğitim kitapları ile malzemelere kavuştu. Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği 2’nci Sekreteri Sinan Zeren, kitap teslim töreninde yaptığı konuşmada, BUDKAD’ın inisiyatifini çok değerli bulduğunu belirterek, elçilik olarak kültür ve eğitim alanındaki yardımları sürdüreceklerini ifade etti.

Büyükelçilik Kültür ve Turizm Müşaviri Cemal Tekkanat da iki halkın yüzyıllar boyunca beraber yaşayıp kültürel iletişimini sürdürdüklerini belirterek, ”Bulgaristan’daki kültürel faaliyetleri ve ikili kültürel münasebetleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi. BUDKAD Genel Başkanı Türkan Duman da Sofya Şehir Kütüphanesi Türkçe Okuma Salonu’nda ”küçük de olsa” saklanan bu kitap servetine büyük değer verdiklerini bildirerek, şunları söyledi:

”Bu servetin daha da büyümesi için üzerimize düşen sorumluluğu, ‘vicdan görevi’ olarak görüyoruz. Bu görevimizin bir parçasını yerine getirmek amacıyla okuma salonunun kitap koleksiyonunun zenginleştirilmesine katkıda bulunmak istedik.

Hedefimiz okuma salonunda bulunan çağdaş Türk romanlarının sayısını artırmak, Türkçe eğitimine yönelik ders kitapları ve yardımcı kaynak kitapları Türkçe Okuma Salonu’na kazandırmaktı.” Kampanya kapsamında bağışlanan yüzlerce kitabın yanı sıra Türkçe Okuma Salonu’na 8 Türk gazetesi ve dergisinin yıllık aboneliği ile internet aboneliği sağlanmış bilgisayar da teslim edildi.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.