Bulgaristan’daki Türk bakandan ‘ırkçılık’ şikayeti

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan'daki Türk bakandan 'ırkçılık' şikayeti

Bulgaristan’da Türk asıllı Savunma Bakan yardımcısı, Türk kimliğine hakaret ettiği, üst düzey görevinde adını küçük düşürücü ifade ve iddialar kullandığı gerekçesiyle ırkçı Yurtsever Cephe eşbaşkanını Ayrımcılıktan Koruma Komisyonuna şikayet etti

Bulgaristan’da Reformcu Blok Koalisyonunda yer alan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin temsilcisi Savunma Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Orhan İsmailov, ırkçı Yurtsever Cephe eşbaşkanı Valeri Simeonov’a karşı hakaret davası açtı.

Doç. Dr. Orhan İsmailov Türk kimliğine hakaret ettiği, üst düzey görevinde adını küçük düşürücü ifade ve iddialar kullandığı gerekçesiyle Valeri Simeonov’u Ayrımcılıktan Koruma Komisyonuna şikayet etti. Türk asıllı bakan yardımcısı, Valeri Simeonov’un basına yaptığı açıklamalarda etnik kimlik temelinde hakaret ve nefret içeren sözler ve yüksek devlet görevinde onur ve haysiyetini kırıcı ifadeler kullandığını öne sürdü ve ayrımcılığa uğradığını iddia etti.

Şikayet hakkında inceleme başlatan Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu beş kişiden oluşan üyeleriyle bugün üçüncü kez biraraya geldi.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş