‘Almanlar çocuk istemiyor’

Haberler
İçeriği Paylaş

Almanya’da yaşayan çiftlerin çoğu, çocuksuz bir hayatı tercih ediyor.

Alman çiftlerin çocuk istememesinin başlıca sebebi, kariyer yapmanın ve çocuk yetiştirmenin birlikte yürütülmesinde yatan zorluk.

Federal İçişleri Bakanlığı’na bağlı Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı son araştırmaya göre, çiftlerin esnek çalışma saatleri imkanına sahip olmaması büyük bir sorun oluşturmaya devam ediyor. Ayrıca, sosyal ve kültürel etkenler de çiftleri çocuksuz bir hayatı tercih etmeye itiyor.

Uzmanlar, toplumda çocuk sahibi olan kadınlardan, genelde çocuk 3 yaşına gelene kadar evde kalmasının beklendiğini, daha erken iş hayatına dönen annelere ise “kötü anne” gözüyle bakıldığına işaret ediyorlar. Çocuk sahibi olmak ama aynı zamanda kariyerlerine devam etmek isteyen kadınların iş hayatında yaşadıkları zorluklar, toplumda karşı karşıya kaldıkları imaj problemi, siyasetçilerin tüm sözlerine karşı çözülebilmiş değil.

Almanya 1970’li yıllardan bu yana dünya genelinde en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Hâlihazırda Almanya kadın başına 1,39 çocukla Avrupa’da en düşük doğum oranına sahip 11’inci ülke konumunda. Listenin en sonunda 1,17 çocukla Letonya yer alıyor.

İş yaşamında, anne ve babalara yönelik özel düzenlemelerin yapıldığı İsveç, Norveç, Danimarka ve Fransa gibi ülkeler ise yaklaşık ikişer çocukla Almanya’nın ortalamasının oldukça üzerinde bulunuyor.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP, BW/AŞ


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.