Bulgaristan’da seçim yasası kabul edildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Parlamentosu, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler ile ilgili seçim yasasındaki son değişiklikleri onayladı.

Seçmenlerin oy kullanacakları adreste en az 12 aydır ikamet ediyor olma şartı yapılan değişiklikle 4 aya indirilirken, aynı yasa değişikliği oy pusulalarında sadece “X” işareti kullanılmasını da öngörüyor. Değişikliklere göre nüfusu 350 kişiden fazla olan küçük yerleşim yerlerinde vatandaşlar muhtarlarını seçebilecek.

İktidardaki GERB (ARMA) partisi oturum sırasında sahip olduğu oy çoğunluğundan yararlanarak, muhalefetin getirdiği 16 önerinin tamamının kabulünü engelledi. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet yanlısı Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütvi Mestan yasa değişikliklerinin seçmenler arasında adaletsizlik oluşturduğunu belirterek, iktidardaki GERB partisinin “halkın oy hakkını sınırlandırmaya çalıştığını” söyledi.

“X” İŞARETİ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDULACAK

Mestan, “seçim pusulalarında yasal olarak geçerli olacak ‘X’ işaretinin bir çok seçmeni zor durumda bırakacağını” söyleyerek, HÖH olarak bu konuda Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bildirdi.

Mestan, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Seçmenleri, iradesiz, korku içinde yaşayan yaratıklar olarak görmekten vazgeçin” çağrısında bulunarak, pusulalarda ‘X’ işareti kullanma şartının zaten zorunlu olmayan seçimlere katılımı azaltacağını savundu.

“Eli titreyen seçmen ‘X’i nasıl düzgün yazabilir? Düzgün yazmazsa tabii ki oyu geçersiz olur” diyen Mestan, “Bulgaristan’da seçmenin korku duyduğu tek şey, devletin baskı uygulama mekanizmalarıdır” dedi.

HÖH milletvekili Çetin Kazak da, kabul edilen yasa değişikliklerini eleştirerek, oy kullanma hak ve özgürlüğünü sınırlandıran bu değ işikliklerin sonucu seçim sonuçlarına itirazların olabileceği uyarısında bulundu.

Kazak, değişikliklere göre yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının, Bulgaristan diplomatik temsilciliğinin olmadığı yerlerde oy kullanabilmek üzere 100 imza toplayıp sandık kurulması talebinde bulunmak zorunda kalacaklarını vurguladı.

Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili Maya Manolova da Çetin Kazak’a destek vererek, “Yazın tatil döneminde vatandaşlardan aktif seçmen olarak hareket etmelerini bekleyemezsiniz” dedi.

Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı GERB Milletvekili İskra Fidosova ise BSP ve HÖH tarafından yapılan eleştirileri “asılsız ve geçersiz” olarak tanımladı.

Fidosova, “Seçim Yasası gayet net kural bir ortaya koyuyor. Yurt dışında yaşayan Bulgarlar oy kullanmak istiyorsa sadece sanal ortamda bir form doldurup onu yollamak zorunda” diye konuştu.

Seçim yasasında yapılan değişiklikler arasında, yeni siyasi parti kurulması için en az 7000 destek imzası toplanması da yer alıyor.

Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.