Bulgaristan’da ırkçı suçlarda artış

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Uluslararası Af Örgütü’nün, Bulgaristan’da özellikle azınlıklara karşı nefret suçlarının etkin şekilde soruşturulmadığını belirten raporunda, çok önemli tespitlerin yer aldığını söyledi.

Çolakoğlu, Bulgaristan’daki Müslüman Türk azınlığa karşı ırkçı saldırıların devam ettiğini savunarak, Uluslararası Af Örgütü’nün “Gözden kaçan gerçekler: Bulgaristan’daki nefret suçları etkin bir şekilde soruşturulmuyor” başlıklı raporun, bunu teyit etmesi açısından belge niteliği taşıdığını vurguladı.

Bulgaristan’daki Müslüman Türk azınlığa karşı yapılan saldırıların faillerinin yakalanmadığını belirten Çolakoğlu, “İster kişilere yönelik olsun, ister dini mabetlere yönelik olsun, bu tür saldırıları gerçekleştirenlere ceza verilmiyor veya çok komik cezalarla olay kapanıyor” dedi.

Bunun, iki temel sorunu ortaya çıkardığını vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

“Birincisi, failler ceza ve güçlü bir müeyyide ile karşı karşıya kalmadığı için, suç fiillerini tekrarlıyor ya da ‘bunun nasıl olsa cezası yok’ düşüncesiyle, yeni fiillere, tecavüzlere yeltenmekten çekinmiyorlar. İkincisi ise, Müslüman Türk azınlığa yönelik bu saldırıların faillerinin yakalanamaması veya güçlü bir cezai müeyyide ile karşılaşmaması sebebiyle şikayetten kaçınılıyor. ‘Nasıl olsa şikayetimden bir sonuç çıkmaz’ düşüncesiyle çok sayıda olay kamuoyuna yansımıyor bile. Bulgar devletinden, Uluslararası Af Örgütü’nün söz konusu raporundaki beklentileri gerçekleştirmesini bekliyoruz. Bu, her şeyden önce Bulgaristan’ın kendi vatandaşlarının itibarını da yükseltecektir.”

AA


İçeriği Paylaş