Bulgaristan’da Hükümet Şekilleniyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

GERB, Reformcu Blok ve Vatansever Cephe arasında GERB’in Millet Meclisi’ndeki odasında yürütülen müzakerelere saat 18:30’a doğru ABV de katıldı.
Avrupa Kalkınması için Bulgaristan Vatandaşları Partisi (GERB), Reformcu Blok ve milliyetçi Vatansever Cephe Koalisyonu arasında GERB’in Millet Meclisi’ndeki odasında yürütülen müzakerelere saat 18:30’a doğru Bulgaristan Kalkınma Alternatifi Partisi (ABV) de katıldı.
Bugün GERB, Reformcu Blok ve Vatansever Cephe arasında düzenlenen üçlü görüşmede milliyetçilerin talepleri konusunda bir uzlaşıya varıldı. Milliyetçilerin taleplerinin ileriki program bildirisinde ılılmlılaştırılacağı açıklandı.
Refromcu Blok’u oluşturan partilerden biri olan Güçlü Bulgaristan için Demokratlar’ın (DSB) Genel Başkanı Radan Kınev “Vatansever Cephe için aslȋ önem taşıyan konularda üç parti arasında ortak formul bulundu. Bundan öte aşılmaz sorunlar olmayacak. Biraz daha teknik çalışmaya ihtiyacımız var”dedi.
Saat 16:00’dan sonra GERB ile ABV arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşmeye daha sonra Reformcu Blok ile Vatansever Cephe katıldı.
ABV’nin Genel Başkan Yardımcısı Rumen Petkov, 18:00’dan sonra müzakereleri terk etti. Petkov, müzakerelerin yapıcı olduğunu belirtti ve tekliflerinin kabul edildiğini söyledi.
Petkov “Partinin yarın Genel Kurul toplantısı olacak, hükümetin destekleyip desteklemeyeceğimize karar vereceğiz” dedi.
Medyalara konuşan ABV Meclis Grubu Başkanı İvaylo Kalfin “Yönetimde yer alırsak koalisyon sözleşmesi imzalamayacağız, ayrı propgram sözleşmesi imzalayacağız” şeklinde konuştu.
Kalfin, ABV’nin tekliflerinin çoğunun gelecek hükümetin programına girdiğini belirtti ve vergi ve sosyal yardım politilarını ve emeklilik reformlarını örnek verdi.
Kalfin, bugünkü görüşmelerde hükümette kimlerin yer alacağını tartışmadığının altını çizdi.
Daha hükümet kurulmamış olmasına rağmen Vecdi Raşidov’un tekrar kültür bakanı olmasına karşı çıkan göstericiler, meclisin önünde protesto düzenledi.
Göstericiler bugün Facebook’ta, Raşidov’un kültür bakanı olduğu dönemde yerel orkestraları ve tiyatroları kapatma kararını ve yürüttüğü kültür politikalarını gerekçe gösterdi.
Daha önce Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, GERB Genel Başkanı Boyko Borisov’a hükümeti kurma görevini verdi.
Plevneliev, en geç Perşembe günü ya hükümet kurulacağını ya da hükümeti kurma görevini alacağını belirtti.
GERB Genel Başkanı Borisov şu açıklamayı yaptı:
GERB hiçbir koşulda HÖH’ün hükümeti desteklemesini istemiyor. Bize oy vermemelerini istirham ederim, çünkü bu, söylentilere yol açacak. Ondan ötesi hangi parti nasıl uygun görürse öyle yapsın. Hepsi istikrardan yana olduklarını belirttikleri gibi defakto gerçekleşmezse hükümetin devam etme şansı olmayacağı şartlar koşuyorlar.
Salı günü GERB ile Reformcu Blok, uzlaştıklarını ve başbakanın Boyko Borisov olacağı konusunda uzlaştıklarını açıklamıştı. Üç başbakan yardımcısı, 18 bakan, başbakan yardımcısının ve bakanların 6’sının Reformcu Blok’tan ve bakanın da ABV’den olacağı konusunda anlaşmaya varılmıştı.
Uzlaşının ardından medyalara gayrı resmȋ olarak başbakan yardımcılarının ve bakanların isimleri açıklanmıştı ve Vatansever Cephe’nin bu isimleri desteklemesi bekleniyordu, ancan milliyetçi koalisyon yönetim programının kendi görüşlerine uymadığını söylemiş ve desteğini çekebileceğini belirtmişti.
Aydın Osman | HABER

İçeriği Paylaş