Bulgaristan’da halk, erken seçim istiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kasım 2018 için Bulgaristan’da toplumsal ve siyasal olaylara ilişkin toplumun tutumuna yönelik Market Links Ajansı’nın yaptığı sosyolojik araştırma sonuçlarına göre bugün erken Parlamento seçimleri yapılsaydı, Parlamento’ya girecek partilerin şimdikilerden farklı olma ihtimali oldukça yüksek.

Verilere göre Veselin Mareşki’nin İrade Partisi, Parlamento’ya yüzde 4 seçim barajını aşmayabilir.

Irkçı ve aşırı millyetçi tavırlarıyla bilinen Birleşik Vatanseverler koalisyonının kamuoyu desteğinde önemli bir düşüş oldu.

Ülkede birinci ve ikinci olan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) oyları Ekim ayında neredeyse eşitlenmişti, ancak şimdi GERB seçmenlerinin belirli bir kısmında seferberlik gözleniyor.

Bugün erken Parlamento seçimleri yapılsaydı GERB oyların yüzde 27,7’sini, BSP yüzde 24,9’unu alacaktı.

Araştırmaya göre Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, oyların yüzde 5,7 oranını alarak üçüncü parti konumunda bulunuyor.

Demokratik Bulgaristan Birliği koalisyonu da oyların yüzde 4,6’sını alarak Birleşik Vatanseverleri geride bırakabilir.

Şu aşamada Birleşik Vatanseverler, oyların yüzde 5,2 oranını, İrade Partisi ise yüzde 1,5 oranını alabilir.

Ankete katılanların verdiği cevaplara göre bizde en güncel sorun düşük gelirler ve düşük yaşam standardıdır. Katılımcıların yüzde 86’sı bu sorunlara çözüm bulunmasının en acil olduğunu söyledi.

Katılımcıların yüzde 65’i devletin kötü bir şekilde yönetildiğini, yüzde 64’ü ise sağlık alanındaki duruma ilişkin sorunun da güncel olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 80’e yakını, ülkemizde protestolar için gerekçe olduğu kanaatindedirler.

Analiz sonuçları, toplumun büyük bir kısmının protestolara katılmamasına rağmen ülke çapında yapılan protesto eylemlerini desteklediğini gösteriyor.

Market Jinks Ajansı analistlerine göre Bulgaristan’da halk erken Parlamento seçimleri yapılmasını bekliyor. İktidardan memnuniyetsizlik Mayıs ayı itibariyle yüzde 55 seviyesindeyken Kasım ayı itibariyle yüzde 74 seviyesine yükseldi.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş