Bulgaristan’da dini özgürlüklere darbe

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Dini Önderler Şurası, ülkede Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayan yasa tasarılarının parlamentoda kabul edilmesinin,sosyal huzura katkı sağlamayacağını açıkladı.

Bulgaristan’da 1990 yılından bu yana baş müftülük ve Yüksek İslam Şurası başkanlığı yapan din adamlarından oluşan Dini Önderler Şurası’ndan yapılan açıklamada;İslam’a uygun giyim ve cemaatlerle ilgili yasa tasarılarından duyulan
rahatsızlık dile getirildi.

Açıklamada, parlamentonun gündemindeki bazı yasa tasarılarının,uluslararası hukuk ve anayasa tarafından güvence altına alınmış dini özgürlükleri kısıtlama amacı taşıdığı belirtildi.

YASAKLAR TAMAMEN CAYDIRICI DEĞİL

Ulusal güvenlik konusunda şahıs ve akımların radikal eylemlerine karşı atılan birçok adımın olumlu karşılandığına, Bulgaristan’da da önlemlerin alınması gerektiğine işaret edilen açıklamada, yasakların, kötülükleri ortadan kaldırmadığı, başka bir ortamda ve başka bir şekilde var olmalarını sağladığı kaydedildi.

BÜTÜN DİNİ TÖRENLER BULGARCA

Bulgaristan’daki üç partili koalisyon hükümetine dışarıdan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) Koalisyonu tarafından parlamentoya sunulan “hangi amaçla olursa olsun yüzü kapatan aksesuarların yasaklanması” ve “aşırı dinci propaganda yapanların hapis ve para cezasına çarptırılması” yasa tasarıları kabul edilmişti.

PF, geçen hafta son olarak ülkedeki bütün dini törenlerin Bulgarca yapılmasını öngören yasa tasarısını parlamentoya sunmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş