Bulgaristan’da “Dikenli Tellere Karşı Yürüyüş”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki sivil toplum örgütleri, Avrupa’daki sığınmacılar krizi nedeniyle yaşanılan sorunlarına duyarlılık göstererek “Dikenli Tellere Karşı Yürüyüş” sloganı ile gösteri yaptı.

31314918

Sosyal medyalar üzerinden organize olan gençler, Başkent Sofya‘da sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Kadınlar Pazarı meydanında toplanarak, şehir caddelerinde bir yürüyüş düzenledi.

Ülkenin Türkiye ile olan ortak kara sınırında çekilen tel örgü engellerinin kaldırılmasını talep eden göstericiler Bulgaristan’ın tüm sınırlarını mültecilere açmasını ve gelen herkesi kucaklamasını istediler.

Ellerinde, “Savaştan Kaçanlar, Hoş Geldiniz”, “Kaçak Olan İnsanlar Değil Yabancılık Düşmanlığıdır” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, gösteriye duyarsız kalan diğer vatandaşlarla zaman zaman sözlü tartışmalara girdiler.

Göstericiler, Sofya’nın trafiğe kapalı ve bir çok eğlence yerinin bulunduğu Vitoşa caddesinden geçerken soykırım ve ayrımcılık karşıtı sloganlar attı.

Sofya merkezindeki Avrupa Komisyonu Daimi Temsilciliği Merkezi önünde sona eren yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarda etkinliğin 27 Avrupa ülkesindeki “#RefugeesWelcome” inisiyatifin kapsamında düzenlendiği ifade edildi. Konuşmacılar, Sofya’da ve ülkenin diğer şehirlerinde polislerin sürdürdüğü “kimliksiz sığınmacı avına son verilmesi” talep edildi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), uluslararası boyutu olan etkinlik dolayısıyla sığınmacıların sorunlarını anlatan bir program yayınlarken, Sofya sakinlerinin gösteriye ilgi göstermediği dikkati çekti.

Polisi aldığı güvenlik önlemler sayesinde düşük katılımlı gerçekleştirilen gösteri olaysız sona erdi.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığının verilerine göre ülkedeki sığınmacı sayısının 17 bine yaklaşıyor. Çalışma ve Sosyal Bakanı İvaylo Kalfin, ülkenin gelen sığınmacıları zorla tutamadığını, çoğunun Avrupa’nın diğer ülkelere doğru yolunu sürdürmek istediklerini belirtmişti.

Hürriyet

 


İçeriği Paylaş