Bulgaristan yeni patriğini seçti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar Ortodoks Kilisesi 42 yıldan sonra ilk kez patrik seçimi organizasyonu düzenledi

SOFYA (CİHAN)- Bulgar Ortodoks Kilisesi 42 yıldan sonra ilk kez patrik seçimi organizasyonu düzenledi.

Geçen sene vefat eden Patrik Maksim’in yerine Rusçuklu Neofit seçildi. İki turda yapılan oylama sonrası seçilen Neofit, halka çanların çalmasıyla duyuruldu. Yeni görevine törenle uğurlanan patrik, ömür boyun görev yapacak.

Seçim sonucunun ilan edilmesinden sonra yerli ve yabancı misafirler, Kilise Yönetimi binasından Aleksandır Nevski Katetdrali’ne kadar kordon halindeki yürüyüşe katıldı. Kordon etrafında asker temsilcileri yer aldı. Katedralde ise tahta çıkarma töreni düzenlendi. Törende “ehil” anlamına gelen sözün üç kez tekrarıyla patrik görevine resmen başlamış oldu.

Törene Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile çok sayıda yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

Neofit, tüm Bulgar halkın kurtuluşu için dua edeceğini açıkladı. 1945 yılı doğumlu olan Neofit, Moskovaİlahiyat Fakültesi mezunu. Kısa zaman önce Dosya Komisyonu, Neofit’i 1983 yılında devlet istihbaratı tarafından Simeonov lakabıyla kullanmak için kayda geçirdiğini ve 1990 yılında da kayıtlardan silindiğini açıklamıştı. CİHAN

Cihan


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.