Bulgaristan Ulusal Televizyonu’ndaki Türkçe Haberler 15 Yaşında

Haberler
İçeriği Paylaş

 

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) alınan parlamento kararıyla yayınlanmaya başlayan Türkçe haber yayınları 15 yaşına girdi.

Bulgaristan Devlet Televizyonu Türkçe haberler editörlüğü ekibi, 15’inci yayın yıl dönümünü BNT Haber Dairesi’ndeki meslektaşlarıyla kutladı.

Kurum Başkanı Vyara Ankova başta olmak üzere diğer servis çalışanları, Türkçe Haberler ekibinin yıl dönümünü kutlayarak, başarılar diledi.

BNT Genel Müdürü Vyara Ankova, bayram dolayısıyla AA’ya yaptığı açıklamada, “Avrupa ailesinin üyesi olan bir kamu medya kuruluşu olarak devletimizde hoşgörü ve kültürel çeşitliliği destekliyoruz” dedi.

Bulgaristan’daki farklı kökenden gelen vatandaşların ve tüm ülkenin ilgilendiği konuları profesyonel bir yaklaşımla kamuoyuna aktarmaya çalıştıklarını belirten Ankova, yayınlarında farklı toplulukların kültürlerinin daha çok tanıtılması ve onların yaşadıkları bölgelerin sahip olduğu yaşamsal efsanelerin yayın ortamında sunulmasını amaçladıklarını kaydetti.

Türkçe Haberler servisi baş editörü İzzet İsmailov da, 15 yaşına basmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek şunları söyledi:
“Çok zor bir süreçten geçtik. İlk başlarda Bulgaristan tarihinde, milli televizyonda ilk defa Türkçe yayın oldu. Halkın bazı kesimlerinden olumsuz tepkiler geliyordu. Ama o tepkiler hiç bir şekilde bizi etkilemedi.”

Profesyonelce çalışmayı sürdürdüklerini belirten İsmailov, “İşte, hiç bir sorun yaşamadan 15. yılımıza ulaştık. Bunun Bulgaristan’daki Türkler için, bizim için büyük bir başarı olduğuna inanıyorum” dedi.

İzzet İsmailov, Selami Hasan ve Mine Adalı Radoykova’nın görev yaptığı BNT Türkçe haberler editörlüğü, Bulgaristan Parlamentosu’nunda alınan özel bir karar sonrası 2 Ekim 2000 yılında yayın hayatına başlamıştı.

BNT Türkçe haberler servisi hafta içi her gün kamuoyunun ilgilendiği başlıca siyasi, kültürel olayları derleyen ve 10 dakika süren bir bülten sunuyor.

Kaynak: Anadolu AJANSI


İçeriği Paylaş