Bulgaristan Başmüftülüğü, Türkiye’deki darbe girişimini bildiriyle kınadı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başmüftülüğü, Türkiye’de gerçekleştirilen askeri darbe girişimini şiddetle kınadığı bir bildiri yayınladı.

Bildiride, şu ifadeler yer aldı: ”Komşu ve kardeş Türkiye’de demokratik yolla seçilmiş hükümetin devrilmesi için vahşi bir darbe girişiminde bulunuldu. Bu girişimde yüzlerce sivil vatandaş hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı, en çok etkilenen kurumlar arasında demokrasinin temel direkleri olan Parlamento ve basın yayın kuruluşları da bulunuyor. Ülkede demokrasiye karşı yapılan bu darbe toplumda korku ve kaos yaratma girişimidir. Sivil vatandaşlara ve kurumlara yönelik vahşi saldırıların yapıldığı bu darbe girişimi Avrupa, Balkanlar, Yakı Doğu ve Türkiye’ye komşu ülkeler başta olmak üzere tüm bölgenin güvenliği ve gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratma potansiyeline sahip”.

Bildirinin devamında şöyle deniliyor: “Biz Bulgaristan Müslümanları adına demokrasi ve hukukun üstünlüğüne karşı yapılan bu acımasız, yasadışı, antidemokratik ve insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Çünkü bu yıkıcı operasyonun amacı Türkiye Cumhuriyeti’nde demokratik istikrarı ve bölgede güvenliği zayıflatmaktır.

Başmüftülük yönetimi olarak şuna inanıyoruz ki, demokratik yolla seçilmiş Cumhurbaşkanı ve hükümetin önderliğinde kardeş Türk halkı demokrasi ve barışa karşı yapılan bu saldırıyı engelleyecektir. Adalet ve hukukun üstünlüğü uğruna hayatını feda eden yüzlerce Türkiye vatandaşlarına Allah’tan rahmet niyaz ederken, binden fazla yaralıya acil şifalar ve sabırlar ve Türk halkının çilesinin bitmesini dileriz”.

Bildiri şu sözlerle son buluyor: “Ülkedeki Müslüman toplumunun din kardeşlerimize karşı duyarlı olduğunu göstermek üzere bugün ve özellikle akşam namazından sonra camilerde Türkiye Cumhuriyeti’nde vatandaşların barış, huzur ve esenlik içinde yaşamaları için dua etmeleri çağrısında bulunuyoruz”.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş