Bulgaristan Suriye muhalefetinin ilk birleşik toplantısına evsahipliği yaptı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

28 Mayıs’ta Sofya’ya yakın Pravets şehrinde hiç beklenmedik bir şekilde Suriye muhalefetinin birleşik toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı forumla ilgili bilgiyi sundu, katılımcıların beyannamelerini Bulgarca ve Arapça olarak yayınlayarak, basına duyurdu. Toplantı, Suriye’de oldukça trajik bir katliam dönemine denk geldi. Hula’da yüz çocuk ve kadının öldürüldüğü, ülkenin diğer kesimlerinde işkence ve kanlı olayların sürdüğü bir güne rastladı. Şimdiye kadar Suriye’nin üç ana muhalif oluşumu hiçbir zaman biraraya gelmemişti.Oysa Pravets’te Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un himayesinde yapılan toplantıya Suriye Ulusal Konseyi, Suriye Kabile Temsilcileri Birliği ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ni temsil eden üst düzey yetkili katıldı.

Suriye’deki üç muhalefet gücünü bir araya getiren toplantıda, Beşar Esed rejimine ve ülkedeki kanlı çatışmalara son verilmesine ilişkin yapılacak çalışmalar konusunda hazırlanan bir bildiri kabul edildi. Uluslararası topluluğun, bugüne kadar kabul ettiği kınayıcı diğer tüm bildirilerin yetersiz kaldıklarını ifade eden Suriye muhalefeti, bugün onayladıkları bildiride şu ifadelere yer verdi: ”Birleşmiş Milletler’i, çok daha kararlı ve tartışmasız girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz. Burada bulunan üç örgüt, Esed rejiminin tamamen yok edilmesinin gereğini bir kez daha vurgulamaktadır.” Arap ve İslam ülkelerinden de bu konuda destek isteyen Suriye muhalefeti, Esed rejimini destekleyen ”Rusya ve Çin” gibi ülkelerin, tutumlarını gözden geçirip Suriye’deki demokrasi isteğine destek vermeleri çağrısında da bulundu.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Ghalyun, ”AGİT, üzerine düşen sorumluluğu almazsa, Suriye’nin Dostları Grubu bunu yapar” diye konuştu. 70 Batı ve Arap ülkesinden oluşan Dostluk Grubu, Nisan ayında kuruldu ve BMT Güvenlik Konseyi yaptırımları olmadan, muhalefet ve uluslararası topluluk arasında arabulucu konumunu üstlendi. Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, ”Hula’daki olayları göz önünde bulundurarak, uluslararası topluluğu, kanlı olaylara son vermek üzere daha aktif rol oynamaya ikna etmek için elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullandı.

Katılımcılar kabul ettiği bildirgede, muhalefet arasında diyaloğun devamı, ortak bir vizyon için çalışmayı, müşterek hareket edip, hukuk devletinin temellerini atmak için çabalama hazırlılığını ifade ettiler. Bu da dolaylı bir biçimde, Bulgaristan’ın bu amaçlar doğrultusunda desteğin devamı konusunu gündeme getiriyor. “Suriye’nin Dostları” grubunun İstanbul zirvesinde Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, muhalefetin tüm birimlerini Suriye Ulusal Geçiş Komitesi’nin Geçiş Planını destekleme çağrısında bulunmuştu. Bulgaristan’da düzenlenen Suriye Muhalefeti Ortak Toplantısı da bu çağrının bir devamı olarak nitelenebilir.

Türkçesi: Sevda Dükkancı

 

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.