Bulgaristan sınır kapılarını Türkiye’den yolcu ve araç trafiğine yeniden açtı

Haberler
İçeriği Paylaş

Yolcu ve araçlar için Bulgaristan-Türkiye sınır kapılarından geçici süreğine giriş yasağı kaldırıldı. Giriş yasağı, mübarek Ramazan ayının birinci günü olan 24 Nisan’da getirilmişti. Tedbir, Ramazan ayının başında Türkiye’den Bulgaristan’a otobüs ve otomobil hareketini önlemeyi amaçlıyordu.

Bu sabah saat 6.00 itibariyle “Kaptan Andreevo” ve “Lesovo” sınır kapılarında yük taşıma aracı trafiği normal seyrinde devam ediyordu.

26 Nisan, saat 23:59’a kadar Türkiye’den “Lesovo”, “Kapitan Andreevo” ve “Malko Tırnovo” sınır kontrol noktalarından girişler, kişi ve toplu taşıma araçları için geçici süreliğine yasaklanmıştı.

Otomobil, minibüs ve otobüsle yolculuk yapan yabancı vatandaşların Türkiye’ye girmesine izin verilmiyor, sadece Türk vatandaşlarının girişlerine izin veriliyor. Türk sınır yetkilileri, koronavirüs bulaşma riski yüksek olan ülkelerin vatandaşı olan ağır kamyon şoförlerinin ülkeye girişlerine izin vermiyor. Son 14 gün içinde bu ülkeleri ziyaret eden sürücülerin girişlerine de izin verilmiyor.

Yunanistan ile tüm sınır kontrol noktalarında trafik normaldir. Yunanistan’da salgının ağırlaşması nedeniyle “Zlatograd” sınır kontrol noktasından geçişler durduruldu. Diğer sınır kontrol noktalarından geçişler, sadece Yunanistan’da yaşayan veya çalışan yabancı uyruklu kişiler için açık ve onlar bu durumu sınırda göstermeleri gereken Yunanca resmi bir belge ile kanıtlamaları gerekiyor. Bu kısıtlama kamyon sürücüleri için geçerli değil.

Romanya ile sınırdaki Vidin Tuna Köprüsü sınır kontrol noktasının giriş-çıkışında yük taşıma aracı trafiği yoğun seyrediyor. Bulgaristan’ın “Nikopol”, “Sviştov”, “Kaynarca”, “Kruşari” ve “Kardam” sınır kontrol noktalarının bitişiğindeki Romanya’nın sınır geçiş noktaları yolcu ve araç trafiğine kapalı bulunuyor. Romanya sınır polisi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 25 Mart 2020 itibariyle Romanya’ya seyahat eden Bulgaristan vatandaşları adreslerinde 14 günlük zorunlu karantinaya tabidir. Önlemler, yük taşıma kapasitesi 2.4 tonu aşan yük taşıtlarının sürücüleri için geçerli değil. Transit geçiş yapan kamyonlar Bulgaristan-Romanya sınırını, ancak “Rusçuk-Gyurgevo” ve “Vidin – Kalafat” kontrol noktalarından geçebilir. Romanya’ya ve Romanya’dan mal taşıyan kamyonlar, Bulgaristan-Romanya sınırındaki diğer faaliyetine devam eden kontrol noktalarından da geçebilir.

Sırbistan ile sınırdaki “Kalotina” sınır kontrol noktasında yük aşıma aracı trafiği yoğun seyrediyor, “Vrışka Çuka” ve “Bregovo” sınır kontrol noktalarında yük aşıma aracı trafiği normal seyrinde devam ediyor. Sırbistan tarafında üç kontrol noktasında her iki yönde araba, minibüs ve otobüsle seyahat eden yolcuların geçişlerine izin verilmiyor. Bulgaristan’ın “Oltomantsi” ve “Strezimirovtsi” kontrol noktalarının bitişiğindeki Sırp kontrol noktaları yolcu ve araç trafiğine kapalı bulunuyor.

Kuzey Makedonya sınırında “Gyuşevo”, “Stanke Lisiçkovo” ve “Zlatarevo” sınır kontrol noktalarında yük aşıma aracı trafiği normal seyrinde devam ediyor. Araba, minibüs ve otobüsle seyahat eden yabancı uyruklu kişilerin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne girişlerine izin verilmiyor. Kuzey Makedonya’dan çıkış yapmak isteyen yolcular, ancak Gyuşevo-Deve Bayır Sınır Kapısı’ndan çıkış yapabilirler.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş