Bulgaristan Silikon Vadisi kuracak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Google, Cisco ve Hewlett Packard Bulgar hükümetine yardım ederek, Başkentte Teknoloji Parkı kurmak için konspet, hazırlık ve kuruluş projesine destek olacak. İT alanında dev firmaları şahsen Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ABD ziyaretinde ülkemize çağırdı. Teknolji Parkı bilişim teknolojileri alanında yenilik ve gelişmelerin takip edilmesine olanak verecek. Bulgar “Silikon Vadisinin” 2015 yılında açılması planlanıyor. Tekno-park iş yerlerinden oluşacak, bilim alanında kurslar ve eğitim verilecek, iş sektörünün tanıtımları gerçekleşecek.Yeni modern tesisin kurulması için 50 milyon avronun tahsis edilmesi düşünülüyor. Proje, aşamalı olarak 20 yılda geliştirilecek. İlk başta bilişim ve iletişim sektöründen firmalara faaliyetlerini geliştirecek alanlar hazırlanacak. Sofya Silikon Vadisi yakınında bilgisayarın “babası” sayılan Bulgar asıllı Con Atanasov’un müzesi açılacak. Müzede yenilikler sergilecek. Vatandaşlara açık çalışacak olan müzedei bütün yenni teknolojiler ziyaretçiler tarafından şashen test edilebilecek.
Cumhurbaşkanı Plevneliev, 10-15 yıl once California’daki Silikon Vadisinde de durumun Bulgaristan’a benzer olduğunu sçyledi. İş sektörü tek başına çalışarak, inovasyonları izleyeceğini düşünüyormuş. Oysa devlet desteğinin kaçınılmaz olduğunu belirten Plevneliev,asıl üniversitelerin kadro yetiştirdiğini ve İT gelişimini sağladığını hatırlattı. Bulgaristan’ın niyeti Teknoloji Parkının sadece yurtiçinde değil, yurtdışından da İT uzmanlar açısından celbedici bir yere dönüşmesidir.

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.