Bulgaristan Meclisi, Seçim Kanunu değişikliklerine ilişkin veto kararını reddetti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Meclisi, Seçim Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısını yeniden onaylayarak, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in veto kararını reddetti. Veto kararına ilişkin oylamada GERB-SDS İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’ndan 125 milletvekili ret oyu kullanırken diğer siyasi güçlerden 101 milletvekili de kabul oyu kullandılar.

Değişime Devam Ediyoruz (PP) Partisi, Vızrajdane Partisi ile Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı temsilcileri, veto kararını reddeden siyasi güçleri, kendi deyişleriyle, siyasi iki yüzlülük, seçimlerin bütünlüğüne karşı komplo kurmakla ve demokrasiye saldırmakla suçladılar.

PP Eş Başkanı Asen Vasilev, “Bütün bu sirk gösterisi, BSP partisini entrikalara bulaştırmak ve bu parlamentonun çalışmasını ve bir hükümet kurma olasılığını sabote edebilmek için Bankya’dan Messi tarafından yapıldı. Kendinize doğruyu söyleyin – Bankya’dan Messi ile birlikte bir sonraki yerel seçim sonuçlarını sahteleştirmek, parlamentoya nifak sokmak istiyorsunuz ve bu yüzden tüm bu sirk gösterisini düzenliyorsunuz” diye konuştu.

Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı milletvekilleri, Seçim Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısının bazı hükümleri için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarına dair uyardılar. GERB milletvekilleri, kanun değişikliklerinin Anayasa’ya aykırı olmadığı yanıtını verdiler.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, rakiplerini demagoji yapmakla suçladı. Karadayı, “Bir yandan oy kullanmanın zorunlu olduğunu yazıp, öte yandan Anayasa’da öngörülmeyen kısıtlamalarla vatandaşların oy kullanmasını kısıtlamaktan gurur duymakla demagoji yapıyorsunuz” dedi.

BSP İttifakı Milletvekili Borislav Gutsanov ise parti karşıtlarını çifte standart uygulamakla suçladı. Gutsanov, “Cumhurbaşkanı neden çok garip bir şekilde bu kanunu bazı paragraflarından dolayı veto etti, ama aynı zamanda Ukrayna’ya silah sağlanmasını veto etmedi ve nasıl oluyor da hem Cumhurbaşkanlığı hem de siyasi partiniz tarafından çifte standartlar uygulanıyor” dedi.

Kanun tasarısı, Devlet Gazetesi’nde yayınlanmak üzere 7 gün içinde Cumhurbaşkanına gönderilecek.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş