Bulgaristan, Londra Çiçek Fuarına şifalı bitki bahçesiyle katılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, ikinci kez olmak üzere, 3 ile 8 Temmuz tarihleri arasında Londra Hampton Court Palace’ta düzenlenen dünyanın en büyük bahçe fuarına katılıyor.
“Crossroad Garden”(Kavşaktaki bahçe) ismini taşıyan Bulgaristan bahçesini yine Hristo Yordanov yaratacak. Kendisi dördüncü nesil bançivandır. Geçen yıl, Bulgaristan, Londra Çiçek Furarına katılan ilk Doğu Avrupa ülkesi oldu. O zaman çiçek bahçesi Bulgaristan’ın uluslararası aşan kodunun ismini yani “+ 359” ismini taşıyordu, artı rakamlar çiçeklerle yazılıydı. Bu yıl Hristo daha da hevesli.

Bulgar bahçesinin bu yılki motosu Doğu ve Batı medeniyetler arasında köprü kuran “İpek Yolu” olacak. Hristo Yordanov, Bulgaristan Radyosuna özel olarak şunları paylaştı:
“Bulgaristanı, İpek Yolu üzerinde botanik çeşitliliğinin bir parçası olarak tanıtmak istiyorum. Çünkü benim için Bulgaristan, Avrupa’nın Doğu’ya açılan kapısıdır. Bu tarihi açıdan ve jeopolitik açısından bir gerçektir. Bahçemde, İpek Yolu sayesinde ülkemize gelen çiçekleri kullanacağım.”
Hristo, 24 Haziran –Enövden veya Yaz Dönümü bayramının arifesinde Londra yolunu tuttu, Enövden-Şifali Bitkiler Gününde bahçesini işte tam o gün yaratmaya başlayabilsin, diye. Bu bahçede yer alacak şifalı bitkiler, aslen Doğu’dan bize ulaşmıştır. Hristo, eserinde Bulgar bayrağının renklerini sergileyecek. Beyaz, yeşil ve kırmızı halılar, 350 kök Bulgarcası ralitsa-Türkçesi ise hezaren çiçeğidir , 450 kök lavanta, 300 kök fesleğen, 500 kök-Bulgarcası Mursalski çay-Başak çayı veya Taşlık çayı, 460 kök Çubritsa- Türkçede farklı isimleri var: Kekik Otu, Sater, Çıbrıka, Geyikotu, Yaz Kekiği, Anık da denir. 380 menta kökü, 420 kök Salviya-adaçayı, 400 begonya türünden “dokunacak”. Bütün bunlar bir ton ağırlığında Hristo Yordanov ile birlikte Londra yolcusu oldu.
Hristo Yordanov, Londra’daki Olimpiyat Oyunlarına denk gelen Dünya Çiçek Sergisinindeki eserini Bulgar jimnastik sporcumuz ve Olimpiyat şampiyonu Yordan Yovçeve’e adamış. Çünkü Yovçev, Hristo’yu en büyük çiçek fuarına katılması için cesaret vermiş.
Hristo, bashçesini yaratırken bahçivancı olan annesinin ev bahçesinden ilham alıyor. Kendisi annesinin bahçesini “cennet” bahçesi olarak değerlendiriyor. Londra Hampton Court Palace ‘taki “Crossroad Garden” Bulgaristan bahçesi Nikola Gruev’in sesiyle yankılanacak.

Türkçesi: Şevkiye Çakır

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.