Bulgaristan: ‘Hollanda Schengen konusunda sabrımızı taşırıyor’

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

(Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov)

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Schengen Bölgesi’ne üyeliklerine karşı çıkan Hollanda’nın sabırlarını taşırdığını söyledi.

Letonyalı mevkidaşı Edgars Rinkevich ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Hollanda’ya karşı sabırlarının tükendiğini ve komşuları Romanya ile birlikte siyasi oyunlara kurban gittiklerini söyledi.

Capital Daily’nin aktardığına göre Mladenov, AB üyesi ülkeler arasında süren görüşmelere her zaman saygı duyduklarını, ancak Avrupa kanunlarında yer alan şartların ve Avrupa Birliği Konseyi kararlarının gözetiminde ısrar ettiklerini söyledi.

Bulgar bakan, ‘Ne yazık ki Avrupa’daki sorunların çoğu, kurallara uyulmamasından kaynaklanıyor. Schengen Bölgesi’nin herkesin uyduğu kurallarla yönetilmesi gerekir’ dedi.

Rinkevich de Bulgaristan’ın Schengen’e katılımına verdikleri desteği dile getirdi. Letonyalı bakan, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılımı için sonradan ek şartların getirilmesinin ‘kabul edilemeyeceğini’ ifade etti.

Avrupa Birliği’ne 2007 yılında katılan en yeni iki üye Bulgaristan ve Romanya için bir yolsuzluk ve organize suçla mücadele takip mekanizması oluşturulmuştu. Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılmak için tüm teknik yeterlilikleri yerine getirdiği görüşünde. Ancak Hollanda, iki ülkenin Schengen’e katılımını bu mekanizma çerçevesinde alınan yola bağlıyor.

EurActiv

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.