Bulgaristan Heyeti Kocaeli Protokolünü Ziyaret Etti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli’nin Körfez İlçesi “Altın Kiraz Festivali münasebetiyle Kocaeli’de bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi Burgaz Milletvekili Durhan Mustafa ve Burgaz İli Ruen (Ulanlı) Belediye Başkanı İsmail Osman Türkiye’deki son günlerinde Önce Kocaeli Valisi sayın Hasan Basri Güzeloğlu ardından da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundular.

Önce Kocaeli Valiliği

Kocaeli Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu makamında ziyaret edilirken, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara, HÖH Marmara Temsilcisi Lütfi Özgür ve Yalova Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen de hazır bulundu.

Burgaz Milletvekil Durhan Mustafa, seçim dönemleri veya diğer herhangi bir zamanda Türkiye olarak Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımıza yönelik yardımlardan dolayı Vali Güzeloğlu’na teşekkür ederken, “Türkiye’nin güçlü olması bizim de gurur kaynağımızdır” dedi. Mustafa Bulgaristan’daki durum hakkında da bilgi verdi.

Vali Güzeloğlu da 1989 göçünde soydaşların problemleri ile yakından ilgilendiğini, Türkiye’nin Balkanlarla özel bir gönül bağı olduğunu, komşularımızla ilişkileri önemsediklerini ifade etti. Milletvekili Mustafa Vali Güzeloğlu’nu Bulgaristan’a davet etti.

KVB_3048 (Medium) KVB_3054 (Medium)

Sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Valilik ziyaretinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne geçen heyet Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu makamında ziyaret etti. Başkan Karaosmanoğlu, 2009 yılında Bal-Türk ile birlikte Bulgaristan’a gerçekleştirilen beş günlük ziyarette önce Burgaz ve oradaki köylerde bazı programlara katılmıştı.

Ulanlı Belediye Başkanı İsmail Osman Başkan Karaosmanoğlu’na “bölgeye yaptığınız ziyaret unutulmadı, sizleri yine bekliyoruz” dedi. Burgaz Milletvekili Mustafa da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Bulgaristan’a yönelik yaklaşımı, soydaşlara yönelik yaklaşımından dolayı teşekkür etti. “Sizlerden tecrübelerinizi bizlere aktarmanızı temenni ediyoruz” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Soydaşlarımızın yaşadıkları ülkelere sahip çıkarak, orada varlıklarını güçlü bir şekilde sürdürmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra yerel yönetimler olarak bizde üzerimize düşen görevi her daim yerine getiriyoruz. Bundan sonra da özellikle Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak daha fazla sorunluluk olarak, soydaşlarımızın yerel yönetimlerde daha güçlü olmasını sağlamak için eğitim çalışmaları yapıyor ve buna daha fazla hız vereceğiz” dedi.

Ruen Türk Dünyası Belediyeler Birlği’ne Üye Olacak

Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman, aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu’na Türk Dünyası Belediyeler Birliğine üye olma taleplerini de iletti.

Ruen Belediyesinin Birliğe üye olabilmesi için öncelikle meclis kararı gerekiyor.

Ziyaretlerden sonra Körfez Belediye Başkanı ile buluşan Bulgaristan heyeti Burgaz’a geri döndü.

20150616_bskevlad2
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının Makamında
20150616_bskevlad1
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte

 

 

20150615_172407_resized
Kocaeli Valiliği Önünde

İçeriği Paylaş