Bulgaristan göçmenlerine tezkere affı geldi

Bal-Türk'ten Haberler Duyurular Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’dan göç ederek Türkiye’ye yerleşen ancak Türk vatandaşlığına kabul edilmemiş olan soydaşlarımız için ikâmet tezkeresi affı çıkmıştır.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederek ülkemize yerleşmiş bulunan, ancak henüz Türk vatandaşlığına kabul edilmemiş olan ve ülkemizde kaçak olarak ikâmet eden soydaşlarımıza ikâmet tezkeresi affı çıkmıştır. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyan Bulgaristan vatandaşı kişiler en geç 8 Temmuz 2011 Cuma akşam mesai saati bitimine kadar yaşadıkları şehirlerdeki İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne müracaat ederek ikamet tezkeresi alabilirler. İkamet tezkeresi almak için gerekli şartlar şunlardır:

1)      Yasal yollarla en son 01 Ocak 2011 tarihinden önce Türkiye Cumhuriyetine giriş yapmış olmak ve o tarihten bu yana Türkiye Cumhuriyetinde bulunmak (Türkiye’ye en son girişi tarihi 01 Ocak 2011 tarihinde veya sonrasında olan kişiler ikâmet tezkeresi müracaatında bulunamazlar).

2)      Yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yapmış olan kişiler hangi tarihte Türkiye’ye gelmiş olurlarsa olsunlar ikamet tezkeresi alamazlar.

3)      01 Ocak 2011 tarihinden önce yasal yollarla Türkiye’ye giriş yapmış olan ancak Türkiye’ye girdikten sonra Bulgaristan pasaportunun süresi geçmiş olan kişilere de 6 (altı) ay süreli ikamet tezkeresi verilecektir. Ancak bu durumda olan kişilerin ikâmet tezkeresini aldıktan sonra 3 (üç) ay içerisinde geçerli Bulgaristan pasaportunu İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne getirmeleri gerekmektedir. Aksi halde ikamet tezkereleri iptal edilecektir.

4)      Türkiye’de daha önce gelerek ikâmet izni cezası veya vize süresi ihlali nedeni ile ceza almış ve sınır dışı edilmiş olan kişiler, en son olarak 01 Ocak 2011 tarihinden önce yasal yollarla tekrar Türkiye Cumhuriyetine giriş yapmışlar ve hala Türkiye’de yaşıyorlar ise daha önceden birikmiş cezalarını ödedikten sonra ikâmet tezkeresi alabilirler.

5)      İkâmet tezkeresi talebinde bulunacak kişinin geçimini nasıl sağlayacağı konusunda bir Türk vatandaşından taahhütname alması veya herhangi bir döviz bürosundan 1000 TL karşılığı döviz dekontu alarak bunu ibraz etmesi veya banka hesap cüzdanı göstermesi gerekmektedir.

İkâmet tezkeresi almak için tanınmış olan bu son fırsattan Bulgaristan göçmeni bütün soydaşlarımızın yararlanmaları ilgililere ve kamuoyuna önemle duyurulur.

Bal-Türk

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.