Bu yıl Bulgaristan’ı yirmi bin kişi terk etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yapılan araştırmalar sonucunda bugüne kadar Bulgaristan’dan yurtdışına gidenlerin sayının 20 bin civarında olduğu ortaya çıktı. Yurtlarını bırakıp farklı ülkelere giden Bulgaristan vatandaşlarının bunu farklı nedenler sonucu tercih ettikleri bildirildi.

Yurtdışına gidenlerin bir kısmının eğitimini sürdürmek amacı ile ülkeyi terk ettikleri açıklanırken bu kısmın azınlığı oluşturduğu bildirildi. Yurtdışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının çoğunluğunun çalışmak için gurbete gittikleri açıklandı. Şu an özellikle Bulgaristan’ın yaşam standardı olarak ve iş imkanı bakımından Avrupa ülkeleri arasında son derece kötü durumda olması nedeniyle vatandaşların kendilerine iş bulabilmek adına ülkeyi çalışmak adına terk etmek durumunda kalıyorlar.

Özellikle yaz aylarında Avrupa ülkelerinin bazıları her yıl Bulgaristan’dan tarım işlerinde çalışmak için çok sayıda işçi almasının da şu anda yurtdışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının sayısında büyük etken oluşturduğu açıklandı. Ayrıca yapılan tahminlere göre eylül ayından sonra birçok Bulgaristan vatandaşının ülkeye tekrar dönmeye başlayacakları bildiriliyor.

Her ne kadar dünya krizle mücadele etse de Bulgaristan belki de yaşanması ve geçinilmesi en zor ülkeler arasında yer alıyor. Nitekim ülkede işsizlik oranı gittikçe büyümekte ve hayat gittikçe pahalılaşmakta. Ayrıca vatandaşlar kendilerine iş bulmak için aldıkları gazetelerde her gün farklı farklı zamları görmekten yoruldukları için ülkeyi terk etmek zorunda kaldıkları hiç şüphesiz çok açık.

Fevzi EHLİMAN, Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.