BRTK Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, “Türkiye’deki vatandaşlarımızın seçimlere aktif katılmalarını sağlamaya çalışacağız”

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Türkiye’deki vatandaşların Bulgaristan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aktif katılmalarını sağlamaya çalışacaklarını belirtti.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’u ziyaret eden Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da 6 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Sakarya’da yaşayan yaklaşık 2 bin Bulgaristan vatandaşının seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olduğunu ifade eden Hacıoğlu, “Daha önce Sakarya’da iki seçim sandığı açılıyordu ancak bu dönem Bulgaristan Cumhuriyeti’nin seçim yasasında yaptığı değişikliklerle sandık açılmayacak. En yakın sandık, komşu il olan Kocaeli’de açılacak.” diye konuştu.

Hacıoğlu, vatandaşların seçimlere aktif katılmalarını sağlamaya çalışacaklarını belirterek, “Sayın Valimiz de Bulgaristan Türkleri ile ilgili Kırklareli’de yaptıkları görev süresi içerisinde Bulgaristan ve Balkanlar’ı çok iyi bildiğini, bu seçimlerde Bulgaristan vatandaşlarının hür iradesini sandıklara yansıtmalarını gerektiğini ifade ederek, bu konuda lojistik destek verebileceklerini ifade etti. Bizler de kendilerine konfederasyon olarak teşekkür ettik.” dedi.

Vali Coş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hacıoğlu’nu Kırklareli’de valilik yaptığı dönemden beri tanıdığını söyledi.

Kendisiyle birçok etkinlikte bulunduğunu kaydeden Coş, “6 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ve diğer konularda fikir alışverişinde bulunduk. Ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Hacıoğlu, daha sonra Vali Coş ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret etti.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş