Bosna-Hersek ve İran ilişkilerinde yeni dönem

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

İran’a resmi ziyaret gerçekleştiren İzzetbegoviç, başkent Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından törenle karşılandı.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İran’ın başkenti Tahran’da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani ile DMTK Başkanlığı’nda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzet Begoviç’le düzenlediği ortak basın toplantısında, İran ve Bosna-Hersek ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacağını belirtti.

Bosna-Hersek’teki etnik grupların barışçıl bir yaşam sürdüklerine de işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, bu ülkede, Müslümanlar, Sırplar ve Hırvatların dostluk ve barış içerisinde olmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bakir İzzet Begoviç de basın toplantısında, İran ve Bosna-Hersek’in dostane ilişkilere sahip olduğunu hatırlatarak, savaş döneminde İran’ın Bosna-Hersek’te barış ve istikrarın sağlanması için çok çaba sarfettiğini ifade etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, “İslam adına yapılan radikalizm, İslam’ın adını kötülemektedir. İslam, huzur ve barış dinidir. İslam adına cinayet işleyenlerin İslam’la alakası yoktur.” dedi.

İLK ENGEL: VİZE

İki ülke arasında çözüm bekleyen meselelerin başında vize konusunun geldiğini belirten İzzetbegoviç, ikinci sırada ticareti kolaylaştırmak için para transferinin rahatça yapılmasının önemine işaret etti.

İzzetbegoviç, “ilişkilerin gelişmesinde motor gücü oluşturacak” diye tanımladığı büyük ve orta ölçekli özel şirketler arasında iş birliğini sağlayacak mutabakat zaptının da bugün imzalanacağını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise konuşmasında ekonomik yaptırımlar nedeniyle iki ülke ilişkilerinde gerileme yaşandığını, ancak bugün ilişkilerin geliştirilmesi için şartların uygun olduğunu söyledi.

Görüşmelerde, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konuları arasında özel sektörün iş birliğinin artırılmasının önemine değinildiğini dile getiren Ruhani, “Bilim, kültür ve turizm konularındaki ilişkilerimizi geliştirmek için de fikir alış verişinde bulunduk.” dedi.

Ruhani, üzerinde görüşülen konularla ilgili olarak aralık ayında Saraybosna’da ortak bir komisyonun çalışma yürüteceğini duyurdu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç’in bugün, İran dini lideri Ali Hamaney ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani’yle de görüşmesi bekleniyor.

İran, eski Yugoslavya’da yaşanan iç savaşta, bölgedeki Müslüman halkın kaderini takip eden Müslüman ülkelerden biriydi. İran, Hırvatistan üzerinden Boşnaklar’a silah gönderen ülkelerin başında geliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş