Bozdağ’ın Makedonya Temasları Sürüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Makedonya temasları sürüyor.

Dün ülkemize gelen Bozdağ’ın ilk durağı Üsküp oldu. Kisela Voda polis istasyonu kriminel bürosunun inceleme ve soruşturma biriminin restore edilen binasının açılışını, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska’yla birlikte yaptı. Resmi açılış töreninin ardından restore edilen bölümü birlikte gezen ikili bir de toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından Bozdağ ve Yankulovska ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinde TİKA’nın büyük önem taşıdığını belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın bakana teşekkür ediyorum. Makedonya ve Türkiye iki dost ülke. Pek çok alanda işbirliğimiz devam etmektedir. Eğitim, sağlık, kültür, turizm, ticaret ve benezeri alanlardaki ilişkilerimizin devam etmesi iki ülke arasındaki dostluğu göstermesi bakımından önemlidir. Bugün burada sayın Bakanla beraber kriminal laburatuvarın son halini yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkan son donanımla berbaer hizmete açtık. TİKA hem kriminal laburatuvarda olduğu gibi Makedonya hükümetinin talebi doğrultusunda ortak çalışmalar yürütüyor. Bu da onlardan bir tanesi. Bundan sonraki süreçlerde de ortak çalışmalar yürütmek bizi de mutlu edecektir.”

Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Gordana Yankulovksa ise sözlerine, “Bugün Üsküp’te İçişleri Bakanlığına bağlı Kriminoloji Merkezi’nin restore edilen bölümünün açılışını T.C. Başbakan Yardımcısı ile birlikte yapmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bakanlığımıza bağlı bu birimin restorasyonunun bulunduğu bina Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA tarafından yapıldıdığını belirtmek isterim” diyerek başladı.

Yankulovksa, konuşmasının devamında, “Makedon kamuoyu bizim uyuşturucu kaçakçılığında gerçekleştirdiğimiz en önemli operasyonları Türk polisiyle ortaklaşa yaptığımızı biliyor. Türkiye’nin yardımları Bakanlığımızın çalışmalarının daha kaliteli olmasını sağlıyor. Ancak ortak çalışmalarımız bununla sınırla kalmayacak. Hizmet içi eğitimlerimiz devam ediyor. Ortak çalışmayla çok iyi sonuçlar elde edebiliriz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Üsküp’teki ikinci açılış ise Az. Kiril ve Metordiy Üniversitesi’nde oldu. Üniversitenin Filoloji Fakültesi’nde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün TİKA tarafından restore edilen sınııflarının resmi açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, daha sonra İslam Dini Birliği’ne geçti.

İslam Dini Birliği Başkanı Süleyman Recepi’yle görüşme gerçekleştiren Bozdağ, Cuma namazını Sultan Murat Camii’nde kıldı. Bozdağ, camiye girişi sırasında cemaat tarafından coşkuyla karşılandı.

http://www.yenibalkan.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.