Bozdağ: Kosova 10 Eylül sonrası tam bağımsız

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova’nın 10 Eylül’den itibaren denetimi olmayan, vesayeti olmayan tam bağımsızlık dönemine gireceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kosova Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan ile birlikte Mamak Belediyesi tarafından Kosova’nın Vushttri ilçesinde kurulan iftar çadırında Kosovalılarla buluştu. Burada konuşma yapan Bekir Bozdağ, Kosova’nın bağımsızlığının kimse tarafından tartışılamayacağını kaydetti. Kosova’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğinin kabulü Türkiye açısından tartışma konusu olmaktan çıktığının altını çizen Bozdağ, ‘Kimsenin de tartışması doğru değildir. Kosova kararını vermiştir, doğru olan bu karara saygı duymaktır. Biz bunu yapıyoruz, tüm uluslararası toplumdan da bunu bekliyoruz. Bağımsızlığını ilan ettikten sonraki süreçte yeni devletin yapılanması ve otoritenin tesisi için her alanda gelişmelerin sağlanması ve demokrasi alanında elde edilen başarıyı takdir ediyorum. Bu başarı nedeniyle Kosova denetimli bağımsızlık süreci tamamen sona ermiştir. 10 Eylül’den itibaren denetimi olmayan, vesayeti olmayan tam bağımsızlık dönemine girecektir. Türkiye 10 Eylül’de ki tarihi günde de Kosova’da kardeşleriyle beraber olacaktır.” dedi.

Bozdağ, konuşmasının ardından Kosovalı vatandaşlara Türk Kızılayı tarafından hazırlanan paketleri dağıttı. Dağıtım ile ilgili bilgi veren Türk Kızılayı Yönetim Kurulu üyesi Hamza Aydoğdu Ramazan ayı süresince 3 TIR yardımın Kosova’ya geldiğini vurgulayarak, 225 bin avro değerindeki yardımların Türk Taburu, Mamuşa Belediyesi ve Vushttri Belediyesi sınırları içerisinde dağıtıldığını kaydetti. Türk Kızılay’ı tarafından dağıtılan 225 bin avro değerindeki yardımın içerisinde gıda kolisi, giyecek ve ayakkabı yer alıyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.