Bosna’nın ‘ölüm kampları’ belgesel oldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında Sırpların kurduğu toplama kamplarında tutulan 67 esirin yaşadıkları filme aktarıldı.

Yönetmenliğini Avdo Huseinoviç’in yaptığı ‘Bosna’nın Ölüm Kampları’ belgesel filmi, Bosna’daki savaşta, ülkenin dört bir yanındaki toplama kamplarında yaşananları anlatıyor. Galası 24 Kasım’da Saraybosna’da yapılacak filmde, farklı toplama kamplarında esir tutulan 67 toplama kampı mağduru, yaşadıklarını paylaşıyor.

Filmin yönetmeni Huseinoviç, belgesel filmin çekimleri sırasında değişik hikayeler duyduğunu anlatarak, “Bazı çocuklar, babalarının gözleri önünde öldürülmüş, bazıları kardeşlerine, arkadaşlarına, oğullarına canavarca şeyler yapmak zorunda bırakılmış” diye konuştu.

Huseinoviç, yaklaşık iki saat süren filmde, toplama kamplarında yaşanan işkencelerin, zulümlerin sadece bir bölümünü seyirciyle paylaşacaklarını belirtti. Filmin çekimleri Bosna Hersek’in doğusunda, Podrinje, Hersek ve Posavina bölgelerinde yapıldı.

Filmde toplama kamplarının bugünkü görüntülerinin yanı sıra savaş yıllarında bu toplama kamplarında yaşananları gösteren özgün görüntüler de var. Filmde o yıllarda toplama kamplarında esir tutulan 67 mağdurun yaşadıklarını, şahitlik ettikleri katliamları, tecavüzleri, işkenceleri anlatılıyor.

’25 bine yakın tecavüz vakası’

Projeye destek veren Bosna Hersek Toplama Kampı Mağdurları Birliği Başkanı Yasmin Meşkoviç de projedeki en temel amaçlarının toplama kamplarında yaşanan gerçeği dünyaya duyurmak olduğunu belirterek, “Esirlere yapılan işkenceleri, öldürülen ve tecavüze uğrayan esirleri herkesin bilmesini istedik. Bosna Hersek kamuoyu, 1992-1995 yılları arasında toplama kamplarında yaşananlara dair yeterli bilgiye sahip değil” diye konuştu.

Bosna Hersek Toplama Kampı Mağdurları Birliği’nin verilerine göre, Bosna’daki savaşta 657 toplama kampı bulunduğunu ve bu kamplarda farklı dönemlerde 200 bine yakın esir tutuldu. Toplama kamplarında 25 bine yakın kadın ve erkeğe tecavüz edildi. Toplama kampındakilerin yüzde 80’i ise erkekti.

Timeturk


İçeriği Paylaş