Bosna’da ‘savaş suçluları’ gerilimi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te bugün özel birlikler tarafından bir grup savaş suçlusunun gözaltına alınması, ülkenin bileşenlerinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde rahatsızlığa neden oldu. Sırp Cumhuriyeti bazı kurumlarla ilişkilerini kesti

 

Bosna Hersek’te bu sabah Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansına (SIPA) bağlı özel birlikler tarafınan savaş suçlularına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyonda yapılan gözaltılar, ülkenin bileşenlerinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde tepkiyle karşılandı. Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek Savcılığı, Bosna Hersek Mahkemesi ve SIPA ile işbirliğini kesme kararı aldı.

Operasyonun ardından olağanüstü toplanan Bosna Sırp Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, entite sınırlarındaki emniyet kurumlarında arama yapılmasına tepki gösterdi. Bu kapsamda devlet düzeyindeki mahkeme ve savcılığın yanı sıra SIPA ile tüm işbirliği sonlandırıldı.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Bosna Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Dragan Lukac, savcılık ve mahkeme ile birlikte hareket eden SIPA’nın tutumunun, İçişleri Bakanlığına güvensizliğin bir göstergesi olduğunu savundu.

Operasyonla ilgili belgelerin Bosna Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığından talep edilmesi gerektiğini söyleyen Lukac, hükümet olarak ilgili kararı aldıklarını ifade etti.

Bosanski Novi’de bu sabah yapılan operasyonda 1992 yılında bölgedeki Boşnak sivillere yönelik savaş suçu işledikleri iddiasıyla Ljuban Babic, Ranko Balaban, Rajko Karlica, Mirko Odzic ve Milenko Brcin isimli Sırp kökenli beş kişi gözaltına alınmıştı.

 

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş